nav-left cat-right
cat-right

Kocioł na paliwo stałe – jaki wybrać?

Kocioł na paliwo stałe – jaki wybrać?


Jeszcze kilka lat kotły na paliwa stałe kojarzyły nam się przede wszystkim z uciążliwą obsługą. Obecnie dostępne nowoczesne kotły są znacznie łatwiejsze i przystępniejsze w użytkowaniu, przez co coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie źródło ciepła.

Główny atut kotłów na paliwo stałe

Za jedną z ważniejszych zalet kotłów na paliwa stałe uznaje się stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Istotnie, będą one utrzymane na optymalnym, zadowalającym poziomie, niemniej pod warunkiem dopasowania kotła do wybranego rodzaju paliwa.

Producenci kotłów nie bez powodu określają, jakie paliwo jest zalecane dla danego urządzenia. Stosowanie tańszego zamiennika może w konsekwencji przyczynić się do znacznego obniżenia sprawności urządzenia.

Jaki kocioł na paliwo wybrać?

Dostępne w ofertach sklepów kotły na paliwo stałe są bardzo zróżnicowane. Niektóre modele wymagają dosypywania paliwa kilka razy na dobę, inne modele są w pełni zautomatyzowane i wyposażone w podajnik. W związku z tym, zanim podejmiemy decyzję, musimy sprecyzować, jak istotny jest dla nas komfort obsługi urządzenia.

Pamiętajmy jednak, że im nowocześniejszy kocioł, tym zazwyczaj jest droższy. Kupując kocioł powinniśmy też zwrócić uwagę na eksploatacyjną wartość spalania, która w zależności od budowy i wyposażenia wynosi 50-70 proc. sprawności nominalnej.

Rodzaje kotłów na paliwo stałe

Wśród najpopularniejszych rodzajów kotłów wymienia się kotły na węgiel ze spalaniem górnym lub dolnym. Kotły ze spalaniem górnym to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, ale dość uciążliwe w obsłudze i utrzymaniu w czystości. Kotły ze spalaniem dolnym są nowocześniejsze, a tym samym droższe, lecz zapewniają wyższy komfort użytkowania.

Podstawowy podział kotłów na paliwo stałe wyróżnia także kotły na miał węglowy, kotły do spalania groszku węglowego, peletów lub drewna oraz kotły na słomę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Stuninguj swój ogród!

Podobno nie ma takiego ogrodu, którego nie da się ulepszyć. Ogród to miejsce wypoczynku i kontaktu z naturą, warto więc...

Zamknij