nav-left cat-right
cat-right

Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?

Jakie narzędzia są niezbędne w ogrodzie?


Wiosenne porządki już za pasem, w naszym składziku brakuje podstawowych narzędzi do uporządkowania ogrodu? Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego warto sprawdzić  jakich narzędzi nam brakuje. Podpowiadamy, jakie narzędzia powinien posiadać każdy ogrodnik-amator, aby jego ogród wyglądał pięknie i zadbanie.

W przypadku ogrodników często sprawdza się przysłowie „szewc bez butów chodzi”. Nie raz okazuje się, że brakuje nam podstawowych narzędzi, przez co podstawowe prace w ogrodzie zajmują nam zdecydowanie więcej czasu niż powinny. Nie jest tajemnicą, że trzeba się sporo napracować, aby nasz ogród wyróżniał się wśród innych. Pracę możemy sobie ułatwić i uprzyjemnić dzięki zakupowi podstawowych narzędzi. Wszystko zależy od tego jak duży mamy ogród i jakie prace będziemy w nim wykonywać, jednak jest pewne minimum, które każdy z nas powinien posiadać.

pielegnacja trawnika

Jednym z podstawowych narzędzi używanych w ogrodzie jest szpadel, przez niektórych nazywany też rydlem. Stosujemy go przed zimą, kiedy przekopujemy ziemię, podczas sadzenia i przesadzania roślin. Najprościej rzecz ujmując szpadel służy nam do głównie do kopania i przenoszenia ziemi. Szpadel składa się z trzonka (bardzo ważne aby był on wytrzymały) i blachownicy. W sklepach dostępne są szpadle o różnych wielkościach, które możemy dopasować do naszej wysokości – dzięki temu nasza praca będzie bardziej efektywna. Prawidłową wysokość szpadla sprawdzamy stawiając go przy nodze – odpowiedni będzie dla nas szpadel, który sięgnie nam do pasa. Ważna jest także jego waga. Nie może być zbyt ciężki, bowiem zdecydowanie utrudni pracę i będzie wymagał od nas większego wysiłku.

Do prac w ogrodzie na pewno niezbędne będą nam grabie. Do wyboru mamy różnego rodzaju grabie. Wachlarzowe idealnie nadają się do grabienia trawy i liści, do wyrównywania ziemi czy rozbijania grud lepiej sprawdzą się grabie o twardych końcówkach.
Nie możemy także zapomnieć o pazurkach do spulchniania gleby i motyce, która ułatwi nam usuwanie chwastów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zadbaj o swoje ogrodzenie

Czy należy w ogóle dbać o nasze ogrodzenie? To powinno być pytanie z serii retorycznych, ponieważ jest to niezwykle ważne...

Zamknij