nav-left cat-right
cat-right

Jak poradzić sobie z zaniedbanym ogrodem? Od czego zacząć?

Jak poradzić sobie z zaniedbanym ogrodem? Od czego zacząć?


Często jest tak, że zanim zaczniemy pielęgnację ogrodu i samą uprawę roślin, musimy najpierw uporać się z uporządkowaniem terenu naszej działki czy ogrodu.

Jeżeli mamy nowy ogród najprawdopodobniej zacząć będziemy musieli od usunięcia rzeczy pozostałych po budowie domu, czyli cegieł, zużytych worków po cemencie, gruzu, piasku, kabli i innych tego rodzaju. Jeżeli chcemy przewrócić do życia stary ogród, najprawdopodobniej to czym będziemy musieli zająć się na samym początku to zniszczone, zarośnięte ścieżki, sadzawki, przerośnięte drzewa i krzewy.

Zacznijmy od walki z chwastami. Herbicydy to substancje nazywane również „zabójcami roślin”, także jeżeli za ich pomocą chcemy pozbyć się jedynie chwastów, powinniśmy bardzo dokładnie poznać właściwości i ograniczenia w stosowaniu tego produktu.

Chloran sodu w swoim działaniu całkowicie wyjaławia glebę, niszcząc każdą roślinę w miejscu, w którym został rozpylony. Stosuje się go najczęściej na podjazdach i tarasach, gdzie chcemy pozbyć się wrastających spomiędzy płytek traw i chwastów. Jest to środek bardzo tani i efektowny. Inne środki tego typu to: parakwat i dikwat, 2-4D i 2-4T, aminotriazol, glifosat, casoron oraz inne środki chwastobójcze.

Istnieją dwa sposoby odnowy zaniedbanego ogrodu. Pierwszy – ewolucyjny. Stosowany jest wówczas, gdy rośliny w starym ogrodzie są odpowiednio dobrane i nie są zniszczone, a po prostu przerośnięte. Naszym zadaniem będzie wówczas jedynie przycinanie i wykonanie wszystkich metod i technik pielęgnacji roślin. W ten sposób, w niedługim czasie, z zarośniętej „dżungli” otrzymamy dojrzały ogród.

Drugi sposób jest o wiele bardziej rewolucyjny i drastyczny. Polega on bowiem na zniszczeniu wszystkiego co było w ogrodzie. Pozostawienie jedynie gołej ziemi i zagospodarowanie przestrzeni całkowicie na nowo. Obydwa ze sposobów są niezwykle skrajne i tak naprawdę rzadko stosuje się je w całym ogrodzie.

Nie zależnie od tego który ze sposobów zrewolucjonizowania ogrodu wybierzemy, zawsze należy rozpocząć od uprzątnięcia śmieci i pozbycia się chwastów. Następnie możemy zastanowić się co dalej. Jeżeli nie mamy konkretnego pomysłu, zawsze możemy zwrócić się o poradę do architekta ogrodów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie rośliny można sadzić na piaszczystej glebie?

Gleba piaszczysta nie należy do rodzaju gleb najbardziej żyznych. Są jednak rośliny, które lubią i takie warunki. Zaczynając od drzew...

Zamknij