nav-left cat-right
cat-right

Feng shui a ogród

Feng shui a ogród


Według feng shui ogród chiński powinien być stworzony, by nieść harmonię i równowagę. Tyczy się to każdej wielkości ogrodu – i tego małego przy oknie i tego większego na rozległym terenie. Przy jego tworzeniu ważnych jest kilka rzeczy. Oto one.

Na początek wyjaśnijmy sobie dlaczego tak bardzo ważne jest posiadanie ogrodu. Ogród to skumulowanie się pierwiastka jin, podczas gdy wszelkie budynki to nic innego jak przedstawiciel pierwiastka jang. Aby została osiągnięta harmonia (taki jest właśnie główny aspekt feng shui) potrzebna jest ich równowaga. Dlatego też posiadanie ogrodu jest tak bardzo ważne. W przypadku ogrodów chińskich istotna jest także zasada „im mniej, tym lepiej”. Zwróćmy uwagę również na to, żeby całość ogrodu sprawiała wrażenie naturalności, a nie ogrodu stworzonego na siłę.

Roślinność Chcąc stworzyć chiński ogród zapomnijmy o dużej ilości kolorowych roślin. Nie są one dobrze odbierane. W chińskich ogrodach ceni się głównie subtelność oraz harmonię. Postawmy więc na roślinność o barwach pastelowych lub po prostu zielonych. W każdym odcieniu. Nie bójmy się również łączyć różnych rodzajów roślin. Zadbajmy, by żaden z gatunków nie dominował nad pozostałymi zakłócając równowagę całości ogrodu. Dodatkowo, chcąc zabezpieczyć dom posadźmy w przydomowym ogrodzie kilka wysokich, zielonych i rozłożystych drzew. Ochronią one od całej negatywnej energii nadchodzącej z innych miejsc.

Pejzaż Pejzaż równowagi jin i jang można osiągnąć za pomocą umieszczania kamieni obok subtelnych roślin. Takie połączenie nada całości wymaganej wzajemnej równowagi.

Woda w ogrodzie Dobrym pomysłem jest umieszczenie w ogródku oczka wodnego lub fontanny. Ruch wody sprawia przyciąganie dobrej energii chi. Co więcej, sama woda to symbol pieniędzy. Pojawienie się jej w ogrodzie oznacza poprawienie sytuacji finansowej. W związku z wodą sprawdzą się również sadzawki oraz niewielkie stawy. Jeśli mamy możliwość hodujmy w nich rybki, żółwie i inne stworzenia, które symbolizują pomyślność (ryby) czy długowieczność (żółw). W miarę możliwości brzegi stawu skierujmy w stronę domu, by dodatkowo go ochraniały. Jeśli z jakiegoś powodu brzegi stawu będą zwrócone w drugą stronę może to wróżyć napływ negatywnej energii sha.

ogrod chinski

Ścieżki w ogrodzie Tworząc ścieżki postawmy na lekko zawijane dróżki (w takim kierunku, w jakim będzie przepływało chi). Doda to ogrodowi ważnej naturalności.

Podsumujmy

  • Ogród chiński to przede wszystkim naturalność, harmonia i wymagana równowaga z domowym jang.
  • Roślinność mile widziana w ogrodzie chińskim to rośliny o barwach pastelowych i zielonych. Nie sadźmy jednego gatunku w większej ilości niż w przypadku roślin pozostałych.
  • W celu zrównoważenia subtelności roślin dodajmy do ogrodu kamieni.
  • Aby ogród wpływał pozytywnie na aspekt finansowy domowników umieśćmy w ogrodzie fontanny, oczka wodne lub niewielkie stawy.
  • Ścieżki w ogrodzie powinny być tworzone zakolami, by sprzyjać przepływaniu chi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
karmnik
Ogród w butelce

Latimer. To nazwisko w ostatnich miesiącach stało się niezwykle popularne. Kryjący się pod nim człowiek stworzył niezwykły ogród zamknięty w...

Zamknij