nav-left cat-right
cat-right

Ekologiczny ogród

Ekologiczny ogród


Ekologia jest bardzo modna i bardzo zdrowa. O tym wie każdy kto choć w minimalnym stopniu interesował się zdrowym stylem życia i ochroną środowiska.

Ekologiczny ogród to oczywiście w najlepszym wydaniu taki, w którym w małym stopniu używa się wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Niestety każdy ogrodnik wie, że w niektórych sytuacjach chemia w ogrodzie jest jedyną możliwością walki ze szkodnikami i chorobami wielu roślin.

Współczesna chemia jest oczywiście znacznie mniej toksyczna niż środki, które były używane w ogrodach kilkanaście lat temu.

Niestety ich wpływ na nasze środowisko nie jest zupełnie obojętny. Środki te mogą bowiem szkodzić różnym mikroorganizmom zawartym w glebie oraz nam samym jako osobom, które spożywają to co z tej gleby wyrasta.

Co gorsza szkodliwe związki dostające się najpierw do gleby spływają następnie do wód gruntowych, a więc głównego źródła picia.

Jeśli zatem ekologia nie jest nam obojętna warto sięgnąć po naturalne środki ochrony roślin. Oczywiście, to prawda, że w wielu przypadkach mogą być nie wystarczające. Jeśli jednak możemy użyć je jako profilaktyczny środek zapobiegawczy wielu chorobom to warto spróbować.

Naturalne środki ochrony roślin zazwyczaj przekazywane są roślinom w  postaci wywarów, roztworów i płynów do spryskiwania.

Zresztą gama naturalnych produktów na rynku jest dość duża i uwzględnia bardzo różne choroby roślin, w tym także i te związane z chorobami grzybicznymi.

opryskiwacz

Jednym z najpopularniejszych środków jest mydło organiczne o zapachu czosnku.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że ekologia się opłaca. Ekologiczne działania powinny być dla każdego wzorem oraz motorem napędowym do działania. Jeśli zatem mamy taką możliwość opierajmy funkcjonowanie swojego ogrodu na podobnych wytycznych, używając zamiast toksycznych związków – naturalne, zdrowsze i bezpieczniejsze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
trawa
Krótki przewodnik po nawozach

Ogród wymaga od nas nieustającej uwagi i troski. W glebie brakuje składników pokarmowych, które za pomocą nawozów możemy uzupełnić. Dzięki...

Zamknij