Niewielu roślinom wystarczy nawożenie zastosowane jedynie przed siewem lub sadzeniem. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów nawozu, a najważniejsze jest to, aby prawidłowo wybrać jego rodzaj do danej rośliny.
Nawozy organiczne
Najbardziej znanym nawozem organicznym jest obornik. Przy jego pomocy nawozi się ziemię przed siewem i sadzeniem w czasie jesieni. Byliny wymagające dużej ilości składników pokarmowych są nawożone również w czasie swojego wzrostu, a do tego celu nadaje się jedynie przegniły obornik. Przegniły obornik najlepiej rozłożyć wokół roślin jesienią, a wiosną wymieszać go z ziemią przy pomocy motyki uważając przy tym na to, aby nie uszkodzić przypadkowo korzeni.
Kompost
Kompost również jest nawozem organicznym wytwarzanym z odpadów roślinnych i zwierzęcych w wyniku częściowego, tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy. Wzbogaca on glebę w próchnicę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną, poprawia wzrost i rozwój roślin. Stosuje się go jako składnik podłoża dla upraw warzywnych oraz kwiatów doniczkowych i rabatowych. Kompost rozkładamy wokół roślin i delikatnie przekopujemy ziemię wokół nich.
Gnojówka i gnojowica
Gnojówka to mocz zwierząt, powinniśmy mocno ją rozcieńczyć jeżeli zamierzamy stosować ją na młodych roślinach. Gnojowica natomiast to krowie odchody. Nawozy te potrafią w bardzo krótkim czasie przywrócić życie nieco obumarłym roślinom. Poprawne stosowanie tych nawozów polega na podlewaniu ziemi wokół roślin, a po wsiąknięciu w ziemię lekko podsypujemy lub delikatnie przekopujemy glebę przy pomocy motyki, aby zapobiec utlenianiu się amoniaku. Nawozów tego rodzaju nie powinno stosować się w drugiej połowie lata, rośliny najlepiej nawozić w ten sposób w maju i w czerwcu.
Nawóz kurzy i gołębi
Odchody drobiu i gołębi są bardzo silnym nawozem, lecz należy być ostrożnym, ponieważ mogą „spalić” rośliny. Najbezpieczniej stosować je w stanie płynnym po mocnym rozcieńczeniu.
Nawozy mineralne
Najważniejsze nawozy tego typu to nawozy azotowe (na przykład saletrzak, saletra, siarczan amonu), fosforowe (superfosfat, supertomasyna) i potasowe (sól potasowa, siarczan potasu). Pamiętajmy o tym, że nawożonej w ten sposób roślinie jest potrzebny dodatkowo wapń i mikroelementy.
Pomidory posiadają bardzo wiele cennych składników i z tego względu jest niezwykle istotne dla ludzkiego organizmu. Warzywa kupowane w sklepach...
Leave a Reply