Obecnie instalacji do podlewania naszego ogrodu jest kilka. Wielu z nas ma zatem duży problem w wybraniu tego najlepszego, który będzie spełniał wszystkie wymagania naszych roślin i jednocześnie powodował że nasz ogród zawsze będzie wyglądał pięknie i zdrowo.
Źródłem poboru wody do podlewania ogrodu może być zarówno ta, która pochodzi bezpośrednio z wodociągów, jak i woda deszczowa oraz woda gruntowa. Dwa ostatnie rozwiązania są proponowane ze względu na stosunkowo niską cenę eksploatacyjną.
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście posiadanie własnej studni, nie zawsze jednak mamy możliwość stworzenia jej na działce.
Jeszcze kilka lat temu najpowszechniejszym rozwiązaniem było po prostu podłączanie węża do kranu i podlewanie ogrodu przy jego pomocy. Niestety ten rodzaj nawadniania szczególnie przy bardzo dużych ogrodach, powyżej 1000 m kw jest nieco trudny i kłopotliwy. Wąż niekiedy nie sięga do najdalszych części ogrodu a i jego ciężar powoduje nie lada wysiłek.
W odpowiedzi na potrzeby dzisiejszych ogrodów coraz częściej instaluje się zatem automatyczne systemy nawadniania ogrodu.
Słowo instalacja oczywiście od razu budzi w nas strach zrównania naszego ogrodu z ziemia i poważnymi pracami renowacyjnymi. Nic bardziej mylnego. Instalacja może mieć bowiem na samym początku bardzo podstawowy format, rozbudowywać można ją bardzo powoli, dzieląc na poszczególne etapy.
Ponadto jeśli zaplanujemy nasz system nawadniania już w momencie budowy domu, unikniemy wielu niepotrzebnych czynności i kosztów.
Bez względu na to jaki rodzaj instalacji posiadamy i jak bardzo będzie ona rozbudowana, podstawą jej działania będą następujące elementy:
Każde z nich mają do spełnienia jakieś kluczowe dla instalacji zadanie, bez którego niemożliwe byłoby sprawne działanie.
Najczęstszym problemem w zakresie systemu nawadniania są zraszacze. Na czym polega różnica w poszczególnych rodzajach zraszaczy?
Do nawadniania małych powierzchni najlepiej nadają się zraszacze powierzchniowe, do podlewania trawników zraszacze wynurzalne, do nawadniania powierzchni prostokątnych zraszacze wynurzalne wahadłowe.
W wielu ogrodach są także stosowane mikrozraszacze, które idealnie nadają się do podlewania małych fragmentów ogrodu np. rabaty z kwiatami.
Trudno w to uwierzyć ale współczesne gospodarstwa podobnie jak inne dziedziny gospodarki, aby rzeczywiście móc przynosić dochody musza wprowadzać coraz...
No i warto było by wspomnieć o źródle zasilania ogrodu wodą. Proponuję wykonać studnię i tak zasilać. Koszt z elektryczną pompą to wydatek około 2000 złotych, zwróci się w przeciągu 2 lat.