nav-left cat-right
cat-right

Bonsai w ogrodzie

Bonsai w ogrodzie


Miniaturowe drzewka coraz częściej goszczą w naszych salonach. Jeśli jednak marzy nam się mały japoński ogród, możemy śmiało wyhodować sobie bonsai także na zewnątrz. Jest to proces pracochłonny i wymagający czasu oraz odpowiednich umiejętności, jeśli oczywiście chcemy sami od początku uformować drzewko. Rodzi się więc pytanie, jaki gatunek wybrać i jakie zabiegi pielęgnacyjne należy zastosować, przy uprawie bonsai w ogrodzie.

Na bonsai nadaje się właściwie każde drzewko. Wystarczy je odpowiednio podcinać, drutować i formować. Najefektowniej jednak prezentować się będą sosny, modrzewie, cyprysy i jałowce. Do formowania należy zaopatrzyć się w specjalne nożyce, sekatory, drut i oczywiście odrobinę wyobraźni. Jeśli jest się początkującym, warto też kupić poradniki o uprawie bonsai. Drzewka sadzi się w płaskich doniczkach, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Zima jest dla wszystkich roślin ciężkim okresem, na który nasze bonsai trzeba odpowiednio przygotować i zabezpieczyć. Nie przenosimy drzewka do domu, wystarczy umiejscowić je w zacisznym kącie ogrodu, zadołować w ziemi, a koronę przykryć liśćmi lub gałęziami sosny. W zimie ograniczamy podlewanie, ale nie doprowadzamy do przesuszenia. Oczywiście nasze bonsai warto od czasu do czasu nawozić.

Brak Ci czasu i cierpliwości? Nic straconego! Też możesz wyhodować sobie piękne bonsai. Istnieje specjalny gatunek, który sam uformuje się w bardzo efektowny sposób. To róża pustyni, znana lepiej jako adenium obesum. Oczywiście można bawić się w przycinanie i drutowanie, ale jeśli jest to dla nas zbyt duży kłopot, można pozwolić drzewku kształtować się samodzielnie. Pień tworzy niesamowite wzory bez naszej pomocy. Róża pustyni kwitnie, nawet kilka razy w roku. Aby stała się ozdobą naszego ogrodu lub tarasu, wystarczy ją regularnie podlewać i nawozić, jak każdego innego kwiatka, a czas zrobi swoje.

Bonsai to sztuka. Jeśli chcemy cieszyć się i chlubić wspaniałym ogrodem w japońskim stylu, należy poświęcić naszemu drzewku kilka minut dziennie i nierzadko troszczyć, jak o kolejnego członka rodziny. Możemy też wybrać łatwiejszy sposób, kupić sadzonkę róży pustyni,  i uzyskać równie niepowtarzalny efekt pięknego bonsai w naszym ogrodzie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Altany ogrodowe

Każdy z nas ma swoją własną wizję ogrodu. Jedni w całości przeznaczą go na hodowlnę kwiatów, inni na hodowlę warzyw...

Zamknij