Ogrodnictwo to dział nauk rolniczych, który obejmuje zakresem tematyki hodowlę, uprawę roślin (sadowniczych, warzywnych i ozdobnych) oraz architekturę krajobrazu -projektowanie, urządzanie i pielęgnację terenów zielonych. Obecnie, wraz z postępującym powoli acz systematycznie bogaceniem się społeczeństwa, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów do spraw projektowania i pielęgnacji ogrodów. Kształcimy od groma prawników, ekonomistów i nauczycieli, więc dlaczego nie ogrodników? W końcu nachodzi ich czas.
Z pewnością każdy z nas zna choć jedną osobę która studiuje lub studiowała administrację, anglistykę czy prawo. A jak jest z ogrodnictwem? Czy rodzice kogokolwiek z nas wyraziliby aprobatę słysząc, że zamierzamy studiować taki kierunek? Niestety, wciąż pokutuje stereotyp archaicznej wizji tej sztuki polegający na postrzeganiu jej jedynie jako kombinacji podlewania, wyrywania chwastów i zbierania jabłek z drzewa. Nowoczesne ogrodnictwo jest jednak dalekie od tej karykaturalnej wersji. Jest to skomplikowana, trudna dziedzina powiązana z wieloma innymi: chemią., biologią, geografią. Obejmuje technologie produkcji i zagospodarowanie terenów zielonych, ale także wiedzę z zakresu ekonomii: zarządzanie zasobami ludzkimi i organizację pracy w przedsiębiorstwie.
Jeśli lubisz przyrodę i nigdzie nie czujesz się lepiej, niż na łonie natury, a do tego masz zdolności artystycznie i niestraszna Ci praca fizyczna, nie powinieneś dłużej się zastanawiać. W naszym kraju jest pięć wyższych uczelni, na których są prowadzone studia o kierunku ogrodnictwo. Są to: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i Poznaniu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przykładowe specjalności realizowane na tym kierunku to: ogrodnictwo ogólne, kształtowanie terenów zielonych, hodowla roślin i nasiennictwo, florystyka, ekoturystyka. Absolwenci ogrodnictwa mogą znaleźć zatrudnienie w firmach specjalizujących się w produkcji ogrodniczej i zielarskiej czy przetwórstwie owocowo-warzywnym, w samodzielnych gospodarstwach ogrodniczych, administracji, usługach i doradztwie ogrodniczym, szkolnictwie i wielu innych.
Park Skaryszewski w Warszawie należy do jednego z zabytkowych parków krajobrazowych. 13 grudnia 1973 roku został dodany do krajowego rejestru...
Leave a Reply