nav-left cat-right
cat-right

Rosarium w Chorzowie

Rosarium w Chorzowie


Róże są uważane za najpiękniejsze kwiaty, a ogrody różane za najpiękniejsze ogrody. Polska może pochwalić się rosarium, które znajduje się w Chorzowie. Planujecie wycieczkę do planetarium? Zajrzyjcie do ogrodu różanego, by podziwiać równie piękne gwiazdy, kolorowe i pachnące.

Rosarium znajduje się w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka w Chorzowie. Powstało z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż. Projekt został wykonany przez Zespół Szkół Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego. Rosarium otwarto 24.06.1968 roku. Znajduje się ono na liście 35 najpiękniejszych różanych ogrodów świata. Zostało umieszczone na tej liście, wydanej w katalogu w Kalkucie, przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż.

Rosarium jest utworzone na planie gigantycznego plastra miodu. Powierzchnia ogrodu to 7 ha. Jest to największy ogród różany w Polsce i jeden z największych w Europie. Kwietnik dzieli się na 385 komórek, a w każdej komórce znajduje się inna odmiana róż. W sumie jest ich ponad 300, a samych róż ok. 30 tysięcy. Pojechać do chorzowskiego rosarium bez aparatu fotograficznego to grzech. Białe, czerwone, herbaciane, żółte, intensywnie różowe i blado różowe. Pienne, rabatowe, pnące, obrastające altany i pergole, parkowe obrastające metalowe konstrukcje czy miniaturowe. Zapach tych królowych kwiatów nęci już za bramy ogrodu. Urokliwości krajobrazowi dodają altany, oczka wodne pełne lilii, fontanny i pergole.

W rosarium nie znajdują się punkty gastronomiczne, ani handlowe, by nie zakłócać spójności i klimatu tego czarownego miejsca. Ale odbywają się tam bezpłatne zajęcia jogi (w takim miejscu każdy się odstresuje i odpręży), wystawy oraz festiwale. Odbywa się tam Slow Festiwal, podczas którego trwają warsztaty rękodzieła, pokazy filmów podróżniczych i koncerty, a także Dog Chow Disc Cup, na którym można ogladać pokazy łapania frisbee przez psy.

Dodatkową atrakcją jest rzeźba z brązu przedstawiająca parę zakochanych, Karolinkę i Karlika. Siedzą oni na jednej z ławek rosarium, a tuż obok nich przycupnął wykonany z brązu gołąb. Legenda mówi, że Karolinka była bogatą młynareczką, a Karlik zakochanym w niej, biednym leśnikiem. Wędrował za nią do Gogolina, aż miłość zwyciężyła. Karolinka i Karlik są częstymi bohaterami w śląskich pieśniach.

W pobliżu rosarium znajduje się Śląski Ogród Zoologiczny, największe w Polsce Śląskie Wesołe Miasteczko, Kąpielisko Fala i Planetarium Śląskie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Basen w ogrodzie. Relaks i ochłoda na wyciągnięcie reki

Ogród to nie tylko miejsce pracy i uprawy roślin ale także miejsce relaksu. Jednym z ulubionych miejsc relaksu dla wielu...

Zamknij