nav-left cat-right
cat-right

Odnowienie zaniedbanego ogródka skalnego

Odnowienie zaniedbanego ogródka skalnego


Spośród wszystkich elementów starego ogrodu zapuszczone skalniaki najtrudniej jest przywrócić do stanu świetności. Pierwszym krokiem, tak jak w całym ogrodzie, powinno być usunięcie nadziemnych części roślin, co pozwoli lepiej zorientować się, jaka jest kondycja skalniaka. W wielu przypadkach ogródek skalny okaże się bezwartościowy, często jest to bowiem zwyczajny dywan czarnego bzu wyzierający z gruzowiska z ponurym, wilgotnym kącie ogrodu. Taki skalniak trzeba zlikwidować.

Jeśli ogródek skalny usytuowany jest w odpowiednim miejscu, wykazuje pewne cechy świadczące o umiejętnościach osób, które go zakładały, zależy się zastanowić, czy warto go rekonstruować. Praca przy renowacji skalniaka wymaga czasu i starań, a poza tym ogródek skalny wcale nie jest idealnym miejscem do uprawy roślin wysokogórskich. Gdy skalniak jest opanowany przez karłowate krzewy, najlepszym rozwiązaniem okaże się obsadzenie go wrzosami, pięciornikami, czystkami czy innymi niskimi krzewami w ten sposób, by skały pozostały widoczne. Jeżeli pomimo wszystko ogród skalny ma być zachowany, pierwszym zadaniem będzie jego selektywne oczyszczenie.

Karłowate rośliny iglaste i rozwinięte krzewy powinny mieć wokół siebie oczyszczony obszar, a wszystkie gałęzie obumarłe ze starości lub nadmiernego zacienienia powinny zostać usunięte. Niższe rośliny, takie jak skalnica, dzwonek i inne rośliny wysokogórskie, z wiekiem zbijają się w kępy w zwykle opanowują je trawy i wieloletnie chwasty. Trzeba je rozmnożyć, a następnie wykorzystać młode rośliny, stare zaś zniszczyć. Chwasty wieloletnie trzeba całkowicie wyeliminować za pomocą regularnych oprysków 2-4D lub glifosatem. Dopiero wtedy można się zabrać do ponownego sadzenia roślin.

Przed rozpoczęciem sadzenia należy ocenić jakość ziemi i ewentualnie ją poprawić. W większości ogrodów skalnych, niezależnie od tego, czy są zaniedbane czy nie, następuje osiadanie lub erozja gleby. To zjawisko z kolei sprawia, że kamienie są zbyt mocno eksponowane i nadają skalniakowi surowy, nieprzyjemny wygląd. Aby to poprawić należy podnieść poziom gleby. Jeżeli gleba wydaje się przepuszczalna i ogólnie w dobrym stanie, wystarczy dosypać jej z wierzchu. Jeżeli jednak jest zbrylowana, pylista i wyjałowiona, należy dodać dużo humusu z liści i piasku, wkopując go jak najgłębiej, nie naruszając przy tym kamieni. Jeżeli po tych zabiegach poziom gleby nadal jest niski, można rozrzucić na powierzchni żwirowany ił.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przycinanie drzew i krzewów – rodzaje pokrojów

Cięcie jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Wydaje się jednocześnie, że amatorzy ogrodnictwa nie do końca rozumieją...

Zamknij