nav-left cat-right
cat-right

Przygotowania terenu i sianie trawy

Przygotowania terenu i sianie trawy


Niezależnie od tego, czy mamy do zagospodarowania mały wycinek zieleni, jak na przykład niewielka część ogrodu, czy większą przestrzeń, na której chcemy, aby rosła jedynie trawa, musimy wykonać pewne zabiegi przygotowawcze.


Po pierwsze, jeżeli gleba na której chcemy zasiać trawę jest zbyt wilgotna, należy użyć rurek drenacyjnych o średnicy pięciu do dziesięciu centymetrów, aby spowodować ujście nadmiaru wody.
Krok drugi to przygotowanie warstwy urodzajnej. Jej grubość powinna wynosić około dziesięciu, piętnastu centymetrów. Koniecznie należy pozbyć się z terenu przeznaczonego po wysiew wszelkich kamieni, żwiru, wapna, drewna, czy korzeni.
Teraz należy glebę przekopać usuwając z niej wszystkie chwasty i wyrównać. Jeżeli usunięcie chwastów nie jest takie proste, proponuję zastosować herbicydy.
Aby trawa lepiej wzrastała, glebę nawozimy ziemią kompostową, ewentualnie gleba zwapnowaną.
Najodpowiedniejszy odczyn gleby pod wzrost trawy wynosi od 5.5 do 6.5 pH. Jeżeli będzie on zbyt niski, trawnik może zarastać mchem, jeżeli jednak zbyt wysoki – chwastami.
Wydawałoby się, że to już wszystkie konieczne czynności, jednak nie powinniśmy zapomnieć o wałowaniu powierzchni za pomocą walców z wodą lub piaskiem. Dzięki temu zabiegowi gleba lepiej się ułoży. Do czasu wysiewy powinniśmy poczekać około dwóch, trzech tygodni.
Możemy siać! Najlepiej na przełomie kwietnia i maja oraz sierpnia i września. Najpierw lekko spulchniamy wierzchnią warstwę, nawadniamy jeżeli jest zbyt sucha (najlepiej siać po naturalnych opadach deszczu) i ręcznie lub z pomocą siewnika rozsiewamy nasiona traw.


Naturalne opady są o tyle dobre, że gleba będzie dobrze nawodniona, a jej wierzchnia warstwa na tyle sucha, że nasiona nie przykleją się do grudek ziemi, co uniemożliwiłoby ich przykrycie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Najnowsze trendy w ogrodzie

Różne ogrody mogą mieć całkowicie inne przeznaczenia. Są ogrody czysto reklreacyjne, uprawowe, najczęściej rekreacyjno-uprawowe, zadbane, eleganckie, tradycyjne, bajkowe, z basenem,...

Zamknij