Czy należy w ogóle dbać o nasze ogrodzenie? To powinno być pytanie z serii retorycznych, ponieważ jest to niezwykle ważne urządzenie w naszej przydomowej czy też ogrodowej przestrzeni, nadającej jej, zarówno specjalnego klimatu, jak i komfortu, wynikającego i z bezpieczeństwa i z dodatkowej intymności. Co robić, żeby nasze ogrodzenie było trwalsze i służyło przez dłuższy czas? Jak sprawić, żeby wyglądały możliwie jak najlepiej?
Do czynienia mamy z różnymi typami ogrodzeń, ale głównie możemy je podzielić na te z bardziej trwałych materiałów, jak urządzenia metalowe, jak i te bardziej naturalne, tworzone z przeróżnych odmian drewna. Najczęstszym i najbardziej zakorzenionym problemem tych pierwszych jest rdza, która może znacząco uprzykrzyć nam życie i zniszczyć nasze ogrodzenie, bramę, czy nawet słupy ogrodzeniowe. Proces oczyszczania warto rozpocząć jeszcze wtedy, kiedy nasze urządzenia nie są mocno zainfekowane, ponieważ zdecydowanie łatwiej będzie nam się tego problemu po prostu pozbyć. W tej sytuacji przyda nam się z pewnością klasyczny papier ścierny bądź też mocna szczotka druciana. Po samym usunięciu rdzy, warto oczyścić poszczególne elementy chociażby mokrą, a później też suchą szmatką i dopiero wówczas pokryć je warstwą ochronną i farbą z kolorem. Możliwe jest tez wykorzystanie preparatów, które jednak nie będą tak dokładne, jak ludzka ręka operująca drucianą szczotką. W przypadku ogrodzeń z aluminium należy też stosować specjalistyczne preparaty, które usuwają problemy pojawiające się najczęściej pomiędzy łączeniami.
Jeśli upodobaliśmy sobie ogrodzenia stworzone z drewnianych konstrukcji, to przestrzeganie zasad jest równie ważne, a dbałość o te elementy powinna być jeszcze bardziej szeroka. Podstawą jest lakierowanie drewna i ich impregnacja, o którą warto zadbać zdecydowanie częściej niż raz na dekadę. Niezwykle istotne są też specjalne wodoodporne farby, które zapobiegają zniszczeniom drewna podczas złych warunków atmosferycznych. Oczywiście nic nie uchroni nas przed potężnym uderzeniem pioruna, który zamieni deskę w naszym płocie na trochę trocin, ale takie scenariusze przecież zdarzają się bardzo rzadko, a drewno potrzebuje opieki z każdej strony. Dlatego też podobnie jak w przypadku ogrodzeń metalowych, należy posłużyć się papierem ściernym, delikatną szczotką, a nawet szlifierką, ze specjalnymi końcówkami. Drewno należy dokładnie oczyszczać i stosować również wszelkie preparaty barwiące, nie zapominając oczywiście o porządnym impregnowaniu po zakończeniu wszystkich czynności.
Na wszelkie problemy, jakie pojawiają się naszych ogrodzeniach warto reagować zdecydowanie i szybko, ponieważ omijanie tej sprawy wielkim łukiem może się skończyć nieciekawie. Jeśli doprowadzimy nasze urządzenie do naprawdę kiepskiego stanu, możliwa może być już wtedy całkowita wymiana ogrodzenia bądź też oddanie go w ręce specjalistów, co jak wiadomo oznacza dodatkowe i z pewnością niemałe koszty.
Rośliny cebulowe to bardzo częsty element naszych ogrodów. Pomimo, że wypełniają bardzo duże przestrzenie wielu działek to ciągle popełnia się...
Leave a Reply