nav-left cat-right
cat-right

Ochrona roślin nie tylko w praktyce

Ochrona roślin nie tylko w praktyce


Każdy ogrodnik czy działkowiec wie, jakie prace zaliczamy do tych, mających na celu ochronę roślin. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż jest to odrębny dział produkcji roślinnej.

Z definicji, jego głównym tematem są działania, które zapobiegać mają obniżaniu plonów przez chwasty, szkodniki oraz patogeny, czyli ogólnie mówiąc agrofagi. Ochrona roślin, to również dbanie o ziemiopłody znajdujące się w magazynach.

Nauki wspomagające dział ochrony roślin to herbologia, entomologia oraz fitopatologia. Pierwsza z nich powiązana jest z biologią, ekologią i zwalczaniem chwastów. Entomologia, to dział zoologi, który dotyczy owadów, które jak wiadomo mają bardzo duże znaczenie dla roślin. Fitopatologia natomiast, to nauka skupiająca się na chorobach roślin, inaczej nazywana również patologią roślin.

Do ochrony roślin stosuje się bardzo wiele, przeróżnych metod. Wymienić należy tu metody fizyczne, biologiczne, chemiczne, agrotechniczne, hodowlane, integrowane, a także kwarantanne.

Najważniejszą sprawą w ochronie roślin jest to, aby była ona integrowana. Znaczy to tyle, że wszelkie zastosowane metody, mają być przydatne pod kilkoma względami, po pierwsze gospodarczym, po drugie – ekologicznym, a po trzecie – toksykologicznym. Optymalnym jest utrzymanie liczby agrofagów na takim poziomie, aby nie przekroczyła ona szkodliwości ekonomicznej, a dodatkowo była świadomym wykorzystaniem ograniczających czynników naturalnych. Bardzo ważne jest, aby ochrona rośli i pozyskiwanie jak największej ilości plonów nie było w żaden sposób zagrażające konsumentom.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
basen
Tajemnica angielskiego ogrodu

Jeśli lubimy klasyczne piękno rzeźb antycznych, równo przystrzyżony trawnik oraz porządek, ale z drugiej strony jesteśmy romantykami, którzy cenią sobie...

Zamknij