Terminem „bruk” określamy nawierzchnię ulicy, a także chodnika, która została utwardzona za pomocą kamieni, a konkretniej ułożenia z niej warstwy, poprzez układanie ich ściśle obok siebie.
Powierzchnia ta powinna być jednak odpowiednio przygotowana, a mianowicie, powinien być utworzony podkład z warstwy tłuczenia i piasku. Dzięki temu nawierzchnia będzie odpowiednio wyrównana oraz zapewnione będzie odpowiednie odprowadzanie wody podczas opadów.
Zaletą bruku jest to, że jest trwały, łatwo można go zdemontować, przez co również naprawić.
Dawniej termin ten odnosił się jedynie do tych nawierzchni, które wyłożone były kamieniem polnym lub kamieniami ociosanymi w pewien kształt. Później, aż do dziś, w ten sposób nazywamy ulice które wyłożone zostały również kamiennymi lub betonowymi kostkami.
Kostka brukowa może być różnego kształtu oraz służyć do wykładania różnego typu powierzchni, w różne kształty i wzory.
Kostka może być wykonywana z różnych surowców. Z tego też powodu wyróżniamy kostkę kamienną, czyli tę otrzymywaną z kamienia naturalnego – granitu, bazaltu, kostkę ceramiczną (przykładowo jest to kostka klinkierowa), kostka betonowa, którą otrzymuje się z betonowej mieszanki oraz kamień polny, który stosuje się zamiast kostki i określa jako tak zwane „kocie łby”.
Przez wiele lat bardzo dużo elementów ulic czy chodników wykonywało się właśnie z batonu i obecnie również się to praktykuje.
Są to na przykład sześciokątne płyty betonowe, tak zwana trylinka, płyty ażurowe, płyty chodnikowe oraz kostka Bauma.
Kiedy i ogród, i czworonożny przyjaciel są naszymi oczkami w głowie pojawia się dylemat – na czym zależy nam bardziej?...
Leave a Reply