Kwasowość i zasadowość mierzy się za pomocą skali pH, gdzie 0 oznacza silną kwasowość, a 14 – silną zasadowość. Odczyn pH 7 jest neutralny, a odczyn gleby rzadko jest niższy niż pH 3.5, nawet w przypadku najbardziej kwaśnych torfowisk i nie przekracza zazwyczaj pH 8.5 dla najbardziej zasadowych gleb wapiennych.
Wiedza o odczynie pH gleby jest kluczowa przy wyborze roślin, jakie się na niej uprawia. Rośliny różnią się zasadniczo, jeśli chodzi o tolerancję na zakwaszone gleby. Niektóre – mało ważne dla ogrodów – rosną wyłącznie na silnie zasadowych glebach. O wiele więcej gatunków przyjmuje się wyłącznie na kwaśnych glebach, ale większość może rosnąć na każdej glebie, pod warunkiem, że nie będzie ona ani przesadnie kwaśna, ani zasadowa.
W bardzo zakwaszonych glebach zazwyczaj brakuje azotu, fosfor może być zupełnie wypłukany, a minerały, takie jak mangan czy glin, są dostępne w ilościach często zabójczych dla roślin.
Fosfor, magnez i żelazo pozostają niedostępne na silnie zasadowym podłożu. Substancje te występują w formach nieprzyswajalnych dla roślin. Ponieważ magnez i żelazo są niezbędne do wytwarzania chlorofilu, rośliny pozbawione tych czynników są wyblakłe i żółtozielone.
Mimo że odczyn pH wynika z naturalnych właściwości gleby, może on być modyfikowany za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Takie działanie, czy to wapnowanie w celu podwyższenia pH, czy zakwaszanie w celu jego obniżenia, jest zasadniczym elementem, który wpływa na urodzajność gleby.
Gleba jest głównym źródłem składników odżywczych dla roślin. Najważniejsze z tych substancji to azot, fosfor, potas, magnez, żelazo i wapń, a także wiele innych, które są niezbędne w nieco mniejszych ilościach.
Większość ciemnolistnych roślin zimnozielonych nie tylko lubi cień, ale lepiej się w nim prezentuje niż w słońcu. Ciemne liście ligustru...
Leave a Reply