nav-left cat-right
cat-right

Rodzaje krzewów do uprawy na odsłoniętym stanowisku

Rodzaje krzewów do uprawy na odsłoniętym stanowisku


Te rodzaje krzewów nie rosną tak szybo jak żywopłoty, ale na terenach nadmorskich i wyżynnych idealnie sprawdzają się w roli żywopłotów stałych.

–         Karagana syberyjska  to krzew, który rośnie dość szybko lu górze, dobrze znosi niskie temperatury i silne wiatry. Wyróżniają go liście parzystopierzaste, złożone z ośmiu do dwunastu podłużnych listków, oraz rzadko rozrzucone żółte kwiaty podobne do kwiatów groszku.

–         Głóg duszyjkowy to gęsty, kolczasty i zimotrwały krzew lub drzewo. Rośnie dość szybko, ale w nieprzyjaznych warunkach będzie rósł dużo wolniej, bardzo tani w utrzymaniu.

–         Rokitnik zwyczajny to krzew wytrzymujący nawet najbardziej ekstremalne warunki, jest niezbyt gęsty i kształtny, ale ma bardzo ładne srebrne listki i pomarańczowe owoce. Nie lubi cienia.

–         Ostrokrzew kolczasty tworzy wspaniały gęsty żywopłot. Rośnie powoli, ale dobrze znosi odsłonięte stanowiska i każdy rodzaj gleby. Odporny na sól, kosztowny w uprawie. Opadające, kujące liście mogą być prawdziwym utrapieniem w ogrodzie.

–         Olearia – uprawiać ją można jedynie w łagodnych warunkach, rośnie raczej powoli, ale z czasem staje się dość gęsta. Tworzy zgrabny żywopłot z ciemnymi, skórzastymi liśćmi, jest bardzo odporna na wiatr i sól.

–         Wiąz polny to szeroki, rozłożysty krzew i nieregularnym pokroju. Rośnie powoli i jest odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Ciemnozielone, małe liście tworzą doskonałe tło dla innych roślin. Preferuje żyzne gleby, od lekko kwaśnych do wapiennych. Z wiekiem może osiągnąć do trzech metrów wysokości i trzech metrów średnicy.

–         Śliwa tarnina rośnie strzeliście w górę. Ta niewybredna roślina tworzy gęste zarośla. Nie nadaje się do małych ogrodów, ale jest wyjątkowo zimotrwała.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Współczynnik pH gleby

Kwasowość i zasadowość mierzy się za pomocą skali pH, gdzie 0 oznacza silną kwasowość, a 14 – silną zasadowość. Odczyn...

Zamknij