nav-left cat-right
cat-right

Prace ogrodowe w grudniu

Prace ogrodowe w grudniu


Ostatni miesiąc w roku to czas, gdy większość ogrodowych prac powinna już zostać wykonana. Dzień jest krótki, robi się coraz zimniej, a ziemia zaczyna trwale zamarzać.

Jeśli jednak nie przerażają Cię pierwsze opady śniegu i chciałbyś nieco zadbać o swój ogród, w grudniu także jest to realne! Poza tym nigdzie indziej nie zobaczysz tak pięknie obrysowanych szronem pędów dereni, owocostanów dzikiej róży, berberysów, jarzębiny…

Co można robić w zimowym ogrodzie ozdobnym? Sprawdzać okrycia bylin i krzewów. Czy służą pędom? Czy chronią przed niską temperaturą? Zabezpieczmy je przed wiatrem, przed wilgocią. Korony drzewek trzeba obwiązać sznurkiem – nie wyłamią się wówczas, gdy osiądzie na nich gruba warstwa białego puchu.

Rabatki pełne sadzonek cebulowych, takich jak tulipany oraz narcyze, wyścielmy słomą, gałązkami drzew iglastych lub korą sosnową. To naturalna kołdra dla cebulek kwiatów.

Zajrzyjmy do piwnicy, gdzie gromadzimy bulwy, kłącza i cebule. Oceńmy, czy mają sucho, usuńmy te z objawami chorobowymi, by nie pozarażały następnych główek.

Warto podczas przymrozków wspomagać ptaki – rudziki lubią płatki owsiane, kosy preferują zgniłe jabłka. W końcu to dzięki skrzydlatym braciom, wiosną, uwolnimy się od plagi robactwa. Jak doradza niejeden poradnik ogrodniczy, zainwestujmy w karmniki i karmę dla ptactwa. Kulki tłuszczu, ziarna, skórki słoniny – wzamian otrzymamy naturalną armię, walczącą z mszycami, ze stonką. Tylko uwaga: na głodne ptaszki nieraz polują koty. Osłońmy karmniki przed tymi domowmy drapieżnikami.

Wyrąbmy przerębel w oczku wodnym, zapewni on rybom dopływ tlenu. By wyrwa nie zamarzła, zabezpieczmy ją specjalną pompą lub styropianowym stelażem. Rozkruszjamy nieraz wartwę lodu, powstałą na trawniku wokół domu. W ten sposób unikniemy powstawaniu pleśni śniegowej, niszczącej drzemiące pędy trawy. Dbajmy też o choinkę, którą wstawiliśmy z ogrodu do pokoju: musi być często podlewana i usytuowana z daleka od grzejnika czy kominka. Z kolei dekoracyna Poisencja (czyli Gwiazda Betlejemska) nie lubi przeciągów i mroku. Warto o tym pamiętać, a posłuży nam przez całe Święta i nada wnętrzom ogrodowego – kwitnącego uroku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogród w Monachium

W centrum stolicy Bawarii znajduje się, założony w 1788 roku, Angielski Ogród. Nazwa pochodzi od określenia - wcześniej tu się...

Zamknij