nav-left cat-right
cat-right

Postaw na ogródek warzywny

Postaw na ogródek warzywny


Dania przyrządzone z warzyw zasadzonych w przydomowym ogrodzie smakują i wyglądają lepiej. Wie o tym każda Pani domu, która nawet w minimalnym stopniu lubi i potrafi gotować. Domowy ogród warzywny to najlepszy sposób na dostarczenie swojej rodzinie niezbędnej ilości witamin. To zresztą bardzo tani wariant, w porównaniu z zakupami w warzywniaku.

Ogród warzywny wcale nie wymaga od nas dużego nakładu pieniędzy i czasu poświęcanego na jego pielęgnację. Wystarczy minimum wiedzy oraz cierpliwości w zagospodarowaniu kawałka ziemi.

Od czego rozpocząć organizację ogrodu warzywnego?

cebula

Tak jak w przypadku wszystkiego, co znajduje się na naszej działce, przede wszystkim liczy się lokalizacja. Ogród warzywny może zajmować znaczną część naszej działki, ale może także ograniczać się tylko do jakiegoś kawałka ziemi. Grunt w tym by wybrane przez nas miejsce było odpowiednio nasłonecznione i pozbawione roślin w postaci dużych drzew lub krzewów.

Lokalizacja ogrodu warzywnego powinna także uwzględniać bliskie sąsiedztwo wody. Pamiętajmy bowiem, że w okresie wzrostu, nasze rośliny będziemy podlewać nawet codziennie. Utrapieniem może być wówczas bieganie kilkaset metrów z wiadrem w ręku.

Gleba też ma znaczenie!

Ogród warzywny w znacznie większym stopniu niż inne rośliny wymaga zastosowania dobrej jakości podłoża. Jeśli zatem gleba w której planujesz zasadzić marchew, pietruszkę czy ogórki jest zbyt zbita to koniecznie dodaj do niej torf lub kompost.

Ziemię pod ogródek warzywny, najlepiej jest chyba przygotować już jesienią. Szczególnie wtedy, jeśli ma się on znajdować w miejscu, gdzie dotychczas był trawnik lub innego rodzaju rabatka.

Planując rodzaje zasianych warzyw w ogrodzie weźmy pod uwagę, różne wymagania jakie muszą mieć one spełnione, co jest niezbędne do uprawy tych roślin. O ile bowiem cukinia czy rzodkiewka nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, o tyle marchew często jest niszczona przez różnego rodzaju szkodniki.

Jak dbać o ogród warzywny?

Przede wszystkim podlewać i usuwać chwasty. Te drugie jeśli będą przeważały w zbyt dużej ilości, mogą spowodować, że uzyskamy znacznie mniejszy plon niż zakładaliśmy na początku.

Chwasty zabierają naszym roślinom wodę i światło, przez co skutecznie uniemożliwiają ich pełen wzrost.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co powinieneś wiedzieć o nawadnianiu ogrodu?

Obecnie instalacji do podlewania naszego ogrodu jest kilka. Wielu z nas ma zatem duży problem w wybraniu tego najlepszego, który...

Zamknij