nav-left cat-right
cat-right

Popularne pnącza na ściany budynków

Popularne pnącza na ściany budynków


 

Z zazdrością w oczach spoglądasz na dom swojego sąsiada, a dokładnie na jego ściany zewnętrzne, które porasta bardzo dekoracyjne pnącze?

 

Wijąca się roślina powoduje, że przenosisz się w klimaty francusko-włoskie i marzysz, jak by to było, gdyby i twój dom był zachowany w takiej aranżacji.

 

Nic trudnego! Rośliny pnące wcale nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji oraz wymyślnych i skomplikowanych warunków, by móc tworzyć naprawdę ciekawie wyglądające kompozycje.

Przyjęło się ogólne stwierdzenie, że pnącza to idealna ozdoba dla naszego ogrodu. Jednakże nie do końca ma zastosowanie wyłącznie na pergolach i ogrodzeniach. Wspaniale komponuje się z zewnętrznymi ścianami naszego domu. Ponadto oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią także praktyczną ochronę naszych tynków przed szkodliwym działaniem różnych czynników zewnętrznych.

Dlaczego warto przysłonić swoje ściany pnączem?

 

Jeśli chcesz, by ściany Twojego domu nabrały klasycznego piękna to nie ma chyba lepszego sposobu, jak zastosowanie na ich podłożu dekoracyjnych pnączy. Tym bardziej jeśli Twoje ściany mają jakieś widoczne zarysowania, pęknięcia lub innego rodzaju zniszczenia, które poważnie wpływają na niską ocenę całości budynku.

Jakie inne pozytywne aspekty wnosi do naszego budynku pnącze? Chroni nasze ściany przed nadmiernym nagrzewaniem, co latem jest niezwykle istotne biorąc pod uwagę niekiedy bardzo wysoką temperaturę powietrza.

Pnącza stosowane na naszych budynkach ogólnie można podzielić na dwie kategorie: wijące się i czepne. Jedne i drugie nadają się idealnie do sadzenia w okolicy ścian naszego domu.

Jak sadzić pnącza?

Przede wszystkim pamiętajmy o zachowaniu niewielkiego kąta nachylenia w stosunku do ściany, tak by korzenie znajdowały się nieco dalej od niej, a łodygi opadały na powierzchnie tynku.

Odległość jaką powinniśmy przy tym zachować to około 30 cm.

Gleba nie ma większego znaczenia, warto jednak dosypać do niej nieco nawozu lub kompostu, szczególnie jeśli charakteryzuje się ona np. pojawiającymi się resztkami gruzu.

 

Jakie pnącza prezentują się najlepiej? Warto w tym przypadku postawić chociażby na: ognika szkarłatnego, chmiel zwyczajny.

 

pnacza

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego warto stosować automatyczne nawadnianie ogrodu?

Kilkugodzinne bieganie z wężem w ręce lub konewką wypełniona po brzegi wodą… Tak prezentuje się wizja letniego spędzania wieczorów w...

Zamknij