Piękna i bujna roślinność połączona z niesamowitą architekturą modernistycznych budynków – to właśnie esencja Parku Güell, czyli kompleksu ogrodowo-architektonicznego znajdującego się w sercu Barcelony, w dzielnicy El Carmel.
Niezwykły ogród zaprojektował słynny kataloński architekt Antonio Gaudi, jednak w zamyśle nie miał być to tylko ogród, ale luksusowe osiedle dla bogatej burżuazji. Projekt był zainspirowany angielskimi miastami-ogrodami, a jego budowę zlecił przyjaciel Gaudiego, przedsiębiorca Eusebio Güell, który sponsorował inwestycję. Niestety, okazała się ona klapą, bo budowa rozpoczęta w 1900 roku, musiała zostać przerwana w 1914 roku ze względu na wybuch pierwszej wojny świtowej. Nigdy nie dokończono osiedla w takim kształcie, w jakim go zaplanowano. Jeden z dwóch domów (Casa-Museo Gaudi), który miał był wzorcowy dla pozostałych domów, został zamieszkany przez Gaudiego. Dziś mieści się tam muzeum architekta. Drugim domem jest Casa Trias, w którym mieszkał pewien szanowany prawnik. W 1922 roku miasto odkupiło grunt z inwestycją i przekształciło go w park miejski. Do dziś można spacerować do ogrodzie i podziwiać fantastyczne połączenie przyrody z architekturą. Wstęp do parku jest bezpłatny.
Ale domy to nie główna atrakcja parku. Niesamowite budynki znajdują się tuż przy bramie wejściowej. Wyglądają jak wyjęte z bajki o Jasiu i Małgosi. Naprzeciwko bramy znajdują się szerokie schody z trzema wysepkami, na których znajdują się grota, wąż oraz salamandra – symbol Barcelony. Dalej schody prowadzą do sali Hipostil, w której znajduje się aż 86 kolumn, podpierających dach, na którym znajduje się dziedziniec główny. Z kolei na dziedzińcu można podziwiać panoramę miasta oraz widok na Morze Śródziemne z najdłuższej ławki świata, w całości ozdobionej ceramiką. W parku znajduje się wiele alejek oraz wiaduktów.
Zajmujący prawie 20 ha park został wpisany na światową listę zabytków UNESCO. Kompleks nie tylko zachwyca pięknem. Jego niezwykłość polega na tym, że jest bardzo przyjazny środowisku. Wiele obiektów zostało zbudowanych z materiałów stanowiących odpadki po starych domach. Ponadto park posiada system nawadniający, który zbiera deszczówkę i przechowuje ją w wielkiej cysternie, aby nawadnianie suchych stoków było skuteczne.
Terminem „bruk” określamy nawierzchnię ulicy, a także chodnika, która została utwardzona za pomocą kamieni, a konkretniej ułożenia z niej warstwy,...
Leave a Reply