nav-left cat-right
cat-right

Kruszywa wykorzystywane w ogrodnictwie

Kruszywa wykorzystywane w ogrodnictwie


Ogród jest niezwykle istotną częścią naszego domu, dlatego projektując go musimy zastanowić się nie tylko nad rozmieszczeniem zieleni, ale także materiałem, z którego stworzymy elementy małej architektury takie, jak oczka wodne czy ścieżki ogrodowe. Do tego celu doskonałe będą różnego rodzaju gotowe materiały w postaci kamieni i kruszyw. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1.

Kamień ogrodowy dostępny pod wieloma postaciami stanowi efektowne i trwałe wykończenie naszego ogrodu. Naturalny kamień ogrodowy dostępny jest w formie nieregularnych brył oraz w postaci płyt poligonalnych o różnych wielkościach, które stosuje się przede wszystkim przy budowie tarasu, podjazdu czy ścieżek.

ogród

2.

Przy tworzeniu elementów dekoracyjnych takich, jak alejki i skalniaki możemy użyć grysu, czyli kruszywa kamiennego powstałego w wyniku odpowiedniego rozdrobnienia kamieni naturalnych. Grys nadaje się także do donic – wystarczy przykryć nim powierzchnię ziemi, aby donica nabrała innego wyglądu. Możemy dostosować odpowiedni odcień kamienia. Grys sprzedaje się zazwyczaj w workach o różnej wadze.

3.

Innym rodzajem stosowanego w ogrodzie kruszywa jest keramzyt, czyli sztuczne kruszywo wypalane z gliny ilastej, która pęcznieje pod wpływem wysokiej temperatury, w efekcie czego powstają frakcje spieczonych, lekkich grudek, porowatych wewnątrz i pokrytych wypaloną, ceramiczną skorupką. Keramzyt ma świetne właściwości – jest lekki, niepalny, obojętny chemicznie, odporny na działanie wilgoci i czynników biologicznych, nielubiany przez gryzonie i na dodatek posiada dobre parametry izolacyjności termicznej. Dzięki tym właściwościom keramzyt znajduje bardzo szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, ale także w ogrodnictwie. Keramzyt stanowić może składnik podłoża stanowiącego oparcie mechaniczne dla rozrostu kłączy i systemów korzeniowych. Kruszywo to wykorzystuje się także jako: drenaż w donicach i dołkach przed posadzeniem w nich roślin; substrat do spulchniania ziemi oraz jako podsypka pod roślinami o grubości 1-4 cm, która ogranicza wysychanie ziemi i zapobiega porostowi chwastów. Keramzyt stosuje się także w uprawach hydroponicznych, będących często alternatywą dla tradycyjnych upraw ziemnych. Ostatnie zastosowanie keramzytu w ogrodnictwie związane jest ze względami czysto estetycznymi – jednolite, czyste tło dla hodowlanych roślin ozdobnych.

4.

Żwir to z kolei okruchowa skała osadowa o luźnej postaci, złożona z otoczaków o średnicy większej niż 2 mm, nawet do kilku centymetrów. Żwir wykorzystuje się głównie w budownictwie, jednak znalazł zastosowanie także w ogrodnictwie. Ze względu na swoje właściwości – jest bardzo trwały a także dostępny w wielu odcieniach, może stanowić zarówno podłoże nawierzchni ogrodowych – ścieżek, jak i nadaje się do ozdoby klombów, skalniaków i doniczek. Podobnie jak keramzyt i gryz kupuje się go w workach.

5.

piasek

Najluźniejszym materiałem wykorzystywanym w ogrodzie jest natomiast piasek, czyli  skała osadowa, luźna, złożona z niezwiązanych spoiwem ziaren mineralnych, przede wszystkim kwarcu. Piasku w ogrodzie używa się najczęściej do piaskownicy lub pod mini plac zabaw. Jeżeli ktoś ma duży ogród a w nim specjalnie wydzieloną strefę dla dzieci, piasek będzie dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu, że jest miękki amortyzuje wszelkie upadki dzieci. Poza tym zabawa w piaskownicy jest dla dzieci jednym z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mandarynka w donicy

Są zapachy i smaki, które kojarzą nam się z wyjątkowymi wydarzeniami lub miejscami. Są też takie, które przywodzą na myśl...

Zamknij