Nasiono, to część organiczna każdej rośliny. Powstaje ono wskutek zapłodnienia zalążka. Każde nasiono składa się z zarodka, który otoczony jest przez zapasową tkankę oraz osłonięty dodatkowo jest nasienną łupiną. Najważniejszą funkcją nasiona jest właśnie ochrona zarodka.
O ile początkowo badaniem budowy nasion zajmowała się ogólna botanika, o tyle obecnie dział ten posiada własne odłamy nauki nazywane karpologią i nasionoznawstwem.
Jak wiadomo, nasiona służą przede wszystkim rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się roślin. Proces ten zachodzi na kilka sposobów.
To czy plony są wartościowe czy też nie określa się właśnie na podstawie jakości nasion, które zostaną wykorzystane jako nasiona na kiełki. Dzięki rozwojowi technologi również w dziedzinie rolnictwa, obecnie możliwe jest prowadzenia szczegółowych badań kontroli jakości nasion. Stosuje się w tym celu specjalnie opracowane metody ocen. Przełom nastąpił w wieku dziewiętnastym, wówczas to, w roku 1869, w Rydze powstała pierwsza na świecie stacja kontroli nasion.
To co wpływa na jakość nasion to ich czystość, zdolność do kiełkowania, dorodność, sposób w jaki się wykształciły, a także zdrowotność oraz cechy odmianowe.
Nasiona znacznie tracą na czystości, gdy pole uprawne jest zachwaszczone. Jeżeli nasiona są dorodne, możemy mieć pewność, że dadzą one dorodny i obfity plon. Dobra zdrowotność nasion wyraźnie zmniejsza ryzyko występowania szkodników i chorób.
Nasiona jeszcze przed wykiełkowaniem pobierają wodę z otoczenia. Następnie, przez pękniecie w łupinie zaczyna wydostawać się korzeń, który wnika w ziemię, a na powierzchni pojawia się niewielki pęd, który wypuszcza młode listki.
Gruzja wspaniała, Gruzja orientalna i ta znana – nie tylko z pól herbacianych – miejscowość symboliczna. Batumi – kurort. Batumi...
Leave a Reply