nav-left cat-right
cat-right

Jak komponować rośliny w ogrodzie

Jak komponować rośliny w ogrodzie


Piękny i zadbany ogród potrafi być wizytówką niejednej posesji. Często zasłania on budynek, a wzrok przechodniów skupia się na niebanalnych kompozycjach kwiatów i drzew. Można sobie wówczas pomyśleć, że utrzymanie go w takim stanie wymaga od właścicieli wielu dni ciężkiej pracy. Nie musi to być prawda, bowiem dobrze zestawione rośliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a wyglądają po prostu zachwycająco.

Bardzo ważne i tak naprawdę najtrudniejsze w projektowaniu ogrodu jest ułożenie odpowiednich kompozycji roślinnych. Najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom, jeżeli jednak ktoś pragnie samodzielnie, od początku do końca, zbudować swój zielony kącik, to powinien kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

Przede wszystkim obok siebie powinny rosnąć rośliny mające podobne wymagania glebowe. Nie można posadzić krzewu rosnącego na glebach kwaśnych, a tuż obok takiego, który do życia potrzebuje gleby zasadowej. Jeżeli tak zrobimy, nieprzystosowane do rośnięcia w takich warunkach rośliny, zostaną stłamszone przez inne i w konsekwencji uschną. Podobne w skutkach może być sadzenie roślin delikatnych, wolno rosnących w sąsiedztwie gatunków ekspansywnych i mało wymagających. W takim przypadku zagłuszenie słabszych będzie tylko kwestią czasu.

By ogród przyciągał wzrok, można sadzić rośliny kontrastujące ze sobą pod jakimkolwiek względem. Powinny się one jednocześnie wzajemnie uzupełniać i tworzyć wielopiętrowy układ. Należy więc zestawić ze sobą odmiany o różnych pokrojach, barwach, różnej sile wzrostu i wymaganiach świetlnych. Podobnie jak przy malowaniu obrazu, należy wyróżnić tylko kilka roślin, pozostałe powinny tworzyć kompozycję na wzór tła. Trzeba stworzyć pewnego rodzaju sztuczne zespoły roślinne, w których obok wysokich drzew pojawią się, krzewy i byliny.

Różnorodność gatunków powinna zostać ograniczona, ponieważ pomieszanie ze sobą zbyt dużej ilości rodzajów stworzy mało harmonijny i pełen pstrokacizn układ. Pod uwagę należy wziąć także wielkości jakie osiągną rośliny za kilka lat. Projekt należy więc rozpocząć od najpotężniejszych drzew, które będą stanowić trzon całości. Do nich dopiero dobieramy krzewy i byliny.

Mądrze należy zagospodarować trudno dostępne zakątki, zostawiając im nieco więcej swobody, np. zakładając łąkę kwietną. Dobrym pomysłem jest także oddzielenie trawnika od rabaty np. krawężnikiem. Ułożenie go na równi z gruntem ułatwi koszenie trawy. W końcu nie da się uniknąć wszystkich ogrodowych prac, jednak niezbyt uciążliwa pielęgnacja może być dla gospodarza prawdziwą przyjemnością. Zwłaszcza, gdy po skończonej pracy może napić się kawy w altance, spoglądając na swój prywatny park.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
A po kwietniu przyszedł maj, a z majem…

W maju intensywność prac ogrodniczych nie maleje. Co ważne właśnie w tym miesiącu przypada okres tak zwanych „zimnych ogrodników”.  Jest...

Zamknij