Oczka wodne, choćby najmniejsze, wyraźnie wzbogacają ogród. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, bowiem za posiadaniem przydomowego stawu przemawia szereg argumentów. Jakie i czy w ogóle warto w nie inwestować dowiedzą się Państwo poniżej.
Zadbane zbiorniki wodne są piękne same w sobie. W ich lustrze przegląda się otaczająca je przyroda – zwierzęta, rośliny, obłoki. Woda wpływa pozytywnie na otaczającą ją roślinność, która może zostać urozmaicona o nowe, wodolubne gatunki. Oczka wodne wzbogacają nie tylko florę, ale także faunę. Przyciągają one różne zwierzęta, płazy, gady, małe ssaki i ptaki, które szukają schronienia i pożywienia w ich otoczeniu. Wybudowane blisko okien, odbijają promienie słoneczne i rozświetlają pomieszczenia. Co ciekawe, wyłapują wirujące w powietrzu pyłki, poprawiając w ten sposób samopoczucie alergików.
Niestety, bez odpowiedniej pielęgnacji mogą przysporzyć wielu problemów. O to, by było ich jak najmniej należy zadbać już podczas budowy. Można samodzielnie wybudować oczko, bowiem wszystkie elementy można dostać w sklepach OASE, posiadających cały niezbędny asortyment. Można skorzystać także z pomocy specjalistów, którzy nadadzą miejscu wyjątkowy charakter.
Decydując się na budowę oczka wodnego, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie miejsce. Stawu nie można bowiem postawić na wkopanych w ziemię rurach i kablach. Jeżeli nie planujemy glinianki to nie można wykopać oczka w miejscu, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Nie powinno być ono także dobrze nasłonecznione, ponieważ promienie słoneczne wspomagają rozrost glonów. Najlepiej, by było ono nasłonecznione kilka godzin dziennie – należy przecież podarować trochę słońca rosnącym w jego otoczeniu roślinom. Praktycznym rozwiązaniem jest hodowanie roślin pływających z pływającymi liśćmi, które wyłapują promienie i nie przepuszczają ich do glonów. By staw nie był zasypywany liśćmi w porze jesiennej, drzewa powinny rosnąć po jego zawietrznej stronie.
Ważne jest także uszczelnienie stawu, a do tego najlepiej nadaje się folia. Można nią obłożyć zarówno oczka, jak i pokaźne zbiorniki. Te mniejsze wymagają cieńszej, bo 0,5 mm folii, większe natomiast nieco grubszej – 0,8 mm. Zaskakujące jest to, ze dużo łatwiej utrzymać w czystości duże stawy. Jest tak ponieważ, w małych ekosystemach zmiany rozchodzą się bardzo szybko. Tak ważne jest więc zainstalowanie pompy lub filtra, który będzie systematycznie oczyszczał wodę z zanieczyszczeń. Odpowiednio zabezpieczony zbiornik będzie wymagał mniejszego nakładu pracy w przyszłości. A mniej pracy oznacza więcej czasu na rozkoszowanie się pięknem ogrodu i jego centralnego punktu – oczka wodnego
Piękny i zadbany ogród potrafi być wizytówką niejednej posesji. Często zasłania on budynek, a wzrok przechodniów skupia się na niebanalnych...
Leave a Reply