nav-left cat-right
cat-right

Co sadzić na wiosnę?

Co sadzić na wiosnę?


Ta przepiękna – wyczekiwana pora oznacza aktywność ogrodniczą. Zaczynają wszak kwitnąć pierwsze drzewa owocowe, większość krzewów oraz roślin cebulowych. Z ziemi wychylają się przebiśniegi, krokusy, forsycje oraz prymulki. Jeśli  w marcu będzie sporo ciepłych dni, możemy też liczyć na główki narcyzów, hiacyntów, magnolii.  

Co nas czeka wraz z nadejściem nowego sezonu ogrodniczego? Definitywne usuwanie śladów po zimie, robienie miejsca na nowe życie. Przekopanie grządek, wysiewanie letnich kwiatów, sadzenie oraz przycinanie drzew i krzewów owocowych. Pod koniec marca możemy posadzić kwitnące krzaki – róże i iglaki. To także pora na rozmnażanie starszych okazów, jak również na sadzenie bylin. Jeśli latem chcemy rwać bukiety z barwnych kwiatów, wkładajmy w ziemię nasionka nasturcji, słonecznika, aksamitek, nagietek oraz fasolki ozdobnej. Ogrodnicze porady dotyczą również tępienia chwastów – im wcześniej zaczniemy walkę z niechcianymi gośćmi, zacznijmy bój, nim szkodliwa zielenina zacznie się rozprzestrzeniać.

Jakie nasionka kwiatów i krzewów kupić wraz z wybiciem daty 21 marca? W tym okresie łatwo przyjmą się maliny oraz jeżyny, możemy też pokusić się o posadzenie krzaków róż. Drzewka owocowe, dostępne w sklepach, kuszą obietnicami letnich zbiorów. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem pestkowców – np. moreli, brzoskwiń. Ale wkopujmy sadzonki dopiero gdy odejdą ostatnie mrozy. W przeciwnym razie delikatne korzenie mogą się nie przyjąć.

Co będzie nam pachnieć w niedalekiej przyszłości? Lilie, maki, chabry, dzwonki i niezapominajki. Na rabatkach zawsze uroczo wyglądają stokrotki i bratki, warto więc i takie nasiona wrzucić do gleby. Nim jednak zaczniemy wysiew, usuńmy warstwę pozimowej ściółki, ziemię spulchnijmy i przekopmy – wraz z kompostem. Ostrożnie przeflancujmy siewki kwiatów dwuletnich, a w inspektach, w spokojnym miejscu, zacznijmy wysiewanie kwiatków letnich: nasturcji, tytoniu, aksamitek, szałwi, astrów czy lwich paszcz. Tyle pracy na wiosnę, ale nasz – coraz wspanialszy – ogród jest tego wszystkiego wart!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wrocławski Park Szczytnicki

W języku niemieckim nazywany był Scheitniger Park i stanowił ulubioną - spacerową część dawnego Breslau. Ten malowniczy, zielony teren zajmuje...

Zamknij