Środki ochrony roślin czyli…? Zaliczamy do nich nie tylko nawozy naturalne i chemiczne, o których pewnie pomyśleliśmy tu w pierwszej kolejności. Wlicza się tu również żywe organizmy, które w naturalny sposób zwalczają organizmy szkodliwe, które zagrażają zdrowemu wzrostowi roślin uprawnych.
Powszechna nazwa środków ochrony roślin, to pestycydy. Jest to jednak pojęcie o wiele szersze, jako że ochrona roślin, zalicza się jedynie do roślin właśnie.
Prócz substancji, czy ogólnie pojętych czynników, które bezpośrednio zwalczają agrofagi, zalicza się tu także środki, które nie działają bezpośrednio na nie, ale pośrednio w taki sposób, że nie stanowią one żadnego zagrożenia dla roślin uprawnych. Takie środki nazywane są repelentami, atraktantami, antyfidantami, a także różnego rodzaju feromonami.
Według ogólnoświatowych statystyk, Polska należy do krajów, o małym zużyciu pestycydów.
Środki te powinny działać szybko, krótkotrwale, powinny mieć również takie właściwości, jak niski poziom toksyczności oraz mała szkodliwość dla zwierząt i ludzi. Poza tym, środki te nie powinny utrzymywać się w środowisku.
Każdy środek, który ma swoje zastosowanie w ochronie roślin, przed wprowadzeniem do użytku musi być uprzednio sprawdzony pod względem jego biologicznej skuteczności w zestawieniu z tym, jakie warunki rolnicze i klimatyczne panują w danym regionie.
Przed zarejestrowaniem bardzo dokładnie bada się również to, czy dany środek nie stanowi zagrożenia dla zdrowia stałocieplnych organizmów, w tym oczywiście ludzi, a także samego środowiska.
Każdy ogrodnik czy działkowiec wie, jakie prace zaliczamy do tych, mających na celu ochronę roślin. Nie każdy jednak zdaje sobie...
Leave a Reply