Większość ciemnolistnych roślin zimnozielonych nie tylko lubi cień, ale lepiej się w nim prezentuje niż w słońcu. Ciemne liście ligustru błyszczącego, kaliny, kaliny Dawida, ciemiernika cuchnącego i kopytnika pospolitego ładnie połyskują w cieniu, uwydatniając śliczne białe kwiaty.
Nieprzypadkowo większość z tych roślina ma białe kwiaty. Z całą pewnością biel wygląda przepięknie w ocienionym miejscu. Jest wiele gatunków białych kwiatów, które tolerują cień.
Przebiśniegi, krokusy (wiosenne i jesienne) i zawilce gajowe kwitną na zacienionych stanowiskach. Narcyzy w cieniu wypuszczają więcej liści kosztem kwiatów, nawet niewielkie skupiska tulipanów wyglądają uroczo, są niedrogie, ale wymagają systematycznej pielęgnacji. Sangwinarię kanadyjską można chyba zaliczyć do najpiękniejszych roślin leśnych, ale wymaga żyznej, zasobnej w wilgoć gleby. Podobnie późno kwitnący trójlist wielokwiatowy. Wszystkie mają piękne liście i przeurocze kwiaty. Konwalia i kokoryczka są bardziej odporne i równie atrakcyjne. Szczególnie uroczo prezentują się w czasie kwitnienia ze względu na rozmaite barwy kwiatów. Kosaciec syberyjski pięknie błyszczy w cieniu, podobnie funkia babkowata lub funkie biała i później w sezonie biała odmiana japońskiego zawilca. Wszystkie trzy rośliny dobrze znoszą suche stanowiska, są jednak piękniejsze, gdy rosną na mokrym podłożu. Biała niezapominajka i naparstnica wysiewają się same, tworząc naturalne rozległe kolonie.
Wiele żółtolistnych i pstrokatych roślin najlepiej prezentuje się w cieniu. Wtedy łatwiej docenić ich kolor, który staje się bardziej nasycony. W pełnym słońcu rośliny straciłyby swój urok.
Gleby wapienne i piaszczyste wykazują pewne podobieństwa. Jedne i drugie są ubogie i suche, a więc takie zabiegi, jak wiosenna...
Leave a Reply