Ogród jest miejscem, w którym wypoczywamy po ciężkim dniu pracy, spędzamy czas z rodziną lub przyjaciółmi lub szukamy ciszy, cienia i szczypty wytchnienia od codziennych problemów. Jest to miejsce magiczne i od wieków doceniane przez ludzkość. Bo gdzie znajdziemy schronienie przed szumem miejskich arterii jak nie tutaj? By móc komfortowo wypoczywać potrzebne nam będą niektóre elementy architektury ogrodowej, dzięki którym nasz ogród stanie się nie tylko piękny, ale również praktyczny.
Jeżeli lubimy przebywać na ogrodzie również wtedy kiedy pada deszcz warto jest zadbać o kawałek dachu. W tym celu można w ogrodzie wybudować altanę. Altana jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko kiedy pada deszcz. Uchroni ona nas także przed słońcem i zapewni komfort wypoczynku. Altany możemy podzielić na otwarte, półotwarte i zamknięte. Altany otwarte to takie, które posiadają zadaszenie lecz nie mają zamkniętych ścian. Ich zaletą jest niewątpliwy fakt, iż takie rozwiązanie nie odizoluje nas od świata zewnętrznego i nie przysłoni ogrodu. Jednak przy większym wietrze altana otwarta okazać się może mało praktyczna.
Altany zamknięte posiadają wszystkie cztery ściany. Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla osób lubiących podziwiać z wnętrza takiej altany krajobraz ogrodu. Altana zamknięta nadaje się doskonale do przechowywania narzędzi ogrodowych. Ponieważ rozwiązanie to posiada drzwi będą one bezpieczniejsze a przede wszystkim nie dosięgnie ich panująca w ogrodzie wilgoć.
Pomiędzy altaną otwartą i zamkniętą jest jednak rozwiązanie pośrednie- altana półotwarta. W tego typu konstrukcji altana może posiadać jedną, dwie lub trzy ściany. Mogą być one pełne lub z kratownicy. Jeżeli zdecydujemy się na ściany wykonane z kratownicy, możemy obsadzić je pnączami a z pewnością nasza altana nabierze niepowtarzalnego klimatu. Ponadto altana półotwarta jest rozwiązaniem, które nie przysłoni nam widoku na ogród a przynajmniej częściowo odizoluje od wiatru.
Kto raz zawita do Wrocławia z pewnością będzie chciał tam wrócić. To miasto nie tylko „stu mostów”, ale również co...
Leave a Reply