Obecnie bardzo popularne jest żywienie ekologiczne. Chcemy wiedzieć dokładnie co jemy, zwracamy dużą uwagę na składniki naszych posiłków i skład produktów, które kupujemy.
Niestety jakość pieczywa w Polsce w ostatnich latach spadła, ponieważ często dodawane są do niego sztuczne polepszacze smaku i spulchniacze. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się budowa pieca chlebowego – nie ma przecież nic lepszego od zapachu świeżego bochenka, a na dodatek będziemy mogli stworzyć chleb według własnych upodobań i widzi-mi-się. Kolejnym atutem pieca jest to, że możemy piec w nim również ciasta, mięsa i pizze.
Przed rozpoczęciem budowy pieca chlebowego trzeba dobrze przemyśleć jego usytuowanie, kształt i wielkość. Najczęściej piec buduje się na planie czworokąta, a najważniejsze jest to, aby miał on solidną podstawę i dobrze zaizolowaną komorę pieczenia. Miejsce, w którym stanie piec, powinno być osłonięte od wiatru, więc idealna na jego budowę będzie zaciszna część naszego ogrodu, a podłoże, na którym planujemy postawić piec, powinno być odpowiednio utwardzone. Do budowy podstawy pieca poleca się bloczki betonowe, cegły klinkierowe oraz naturalne kamienie, do murowania odpowiednia jest zaprawa murarska. Podstawę pieca wznosi się np. na planie czworokąta na wysokość ok. 60cm. Wnętrze czworokąta należy wypełnić kamieniami i piaskiem, a warstwę wierzchnią wykonać ze zbrojonego betonu. Na zbudowanej w ten sposób podstawie układa się warstwę cegieł, która stanie się podłożem pod komorę pieczenia. Komora pieczenia jest miejscem narażonym na działanie ognia i z tego powodu do jej budowy należy użyć cegły szamotowej, która jest odporna na wysoką temperaturę. Do murowania należy użyć specjalnej zaprawy szamotowej, a komorę najczęściej wznosimy na planie koła i ma ona kształt kopuły. Bardzo istotne jest ułożenie pierwszego rzędu cegieł, ponieważ nada on kształt całej kopule. W miejsce, gdzie usytuowany będzie łuk drzwiowy najlepiej posłużyć się gotową stalową formą i cegłami w kształcie klina. Cegły należy układać nad łukiem drzwiowym promieniście. Przy wznoszeniu kolejnych etapów kopuły będą one układać się ku środkowi kopuły. Komorę pieczenia należy zaizolować warstwą wełny mineralnej lub perlitu. Izolacja nie pozwoli na to, aby ciepło wydobywało się na zewnątrz pieca chlebowego, a na dodatek będzie się on szybciej nagrzewał i dłużej pozostanie gorący. Komorę pieca należy zabezpieczyć ściankami osłonowymi wykonanymi z kamienia lub cegły klinkierowej. Wybudowany piec powinno się zabezpieczyć przed opadami deszczu, aby zaprawa mogła wyschnąć bez przeszkód.
Materiały użyte do wybudowania pieca powinny być mrozoodporne. Nie powinien się on znajdować w pobliżu materiałów łatwopalnych. Drzwi do pieca muszą być szczelne, w tym celu należy wykorzystać drzwi stalowe, które zapobiegną wydobywaniu się ciepła na zewnątrz przez szczeliny.
W czasie prac porządkowych w ogrodzie nasze dzieci najczęściej się nudzą i wpadają na różne pomysły. Od lat w filmach...
Leave a Reply