nav-left cat-right
cat-right

Zwiedzamy Arboretum

Zwiedzamy Arboretum


Arboretum to ogród dendrologiczny, inaczej dendrarium ( od łac. arbor – drzewo). Jest to wyodrębniony obszar, na którym znajduje się kolekcja drzew, krzewów i kwiatów. Utrzymywany jest w celu naukowo-badawczym, ochrony rzadkich gatunków i odmian, a wtórnie także jako atrakcja dla turystów i miłośników roślin. Przy arboretach zazwyczaj znajdują się punkty sprzedaży roślin. Większość z nich specjalizuje się w hodowli i uprawie wybranych roślin, a także stanowi matecznik, produkujący rośliny przeznaczone na sprzedaż.

 

 Wybrane arboreta w Polsce:

1. arboretum w Bolestraszycach;

2. arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu;

3. arboretum w Karnieszewicach;

4. arboretum w Kórniku – ok. 3000 gatunków drzew i krzewów;

5. arboretum w Krakowie w Krakowskim Ogrodzie Botanicznym;

6. arboretum w Kudypach;

7. arboretum w Laskach – duży zbiór różaneczników;

8. arboretum w Lądku-Zdroju;

9. arboretum w Lipnie;

10. arboretum łódzkie w Łódzkim Ogrodzie Botanicznym;

12. arboretum w Przelewicach;

12. arboretum w Rogowie;

13. arboretum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;

14. arboretum w Wojsławicach;

15. arboretum w Zielonce – 870 taksonów drzew i krzewów.

16. Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

 

 Jednym z najciekawszych i najpiękniej położonych ogrodów jest arboretum w Wojsławicach. Jest to jeden z niewielu dawnych parków podworskich na Dolnym Śląsku, które udało się ocalić w czasie wojny. Obecnie Park- Arboretum utrzymywany jest w celach naukowo-badawczych i dydaktycznych Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z powodzeniem łączy także funkcję atrakcji turystycznej. Jest też jedynym parkiem podworskim na Ziemiach Zachodnich, który uzyskał rangę uniwersyteckiego arboretum. Ze względu na historyczne założenie ogrodowe, nie przyjęto w nim tradycyjnego układu roślin – systematycznego lub geograficznego. Rozmieszczone są one w układzie krajobrazowym i ekologicznym, zgodnie z ich siedliskowymi wymaganiami. Arboretum w Wojsławicach specjalizuje się w hodowli rośliny z rodziny wrzosowatych oraz drzew i krzewów niemrozoodpornych. Dendrologiczną kolekcję wzorcową stanowią historyczne odmiany różaneczników rasy łużyckiej, tzw. odmiany Seidla. We wrześniu 2001 r. kolekcja roślin drzewiastych wynosiła 1497 taksonów, które reprezentowane były przez 71 rodzin i 204 rodzaje.

.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Problemy z trawnikiem? Zwalcz je!

Piękny, zielony trawnik jest często wizytówką naszego ogrodu a nawet domu. Jednak, by był jak w bajce, musimy się czasem...

Zamknij