nav-left cat-right
cat-right

Rośliny do ogrodu skalnego

Rośliny do ogrodu skalnego


Ogród skalny to bardzo charakterystyczny typ ogrodu. Prawidłowo urządzony powinien stanowić miniaturę krajobrazu górskiego i być maksymalnie zbliżony do naturalnych warunków tam panujących. Jak wybrać rośliny do takiego ogrodu?

Skały to podstawa

Aby nasz ogród przybrał iście skalny charakter, musimy najpierw zadbać o odpowiednie skały oraz ich doskonały układ. Należy tu zaznaczyć, że skalniak to nie zbiór dowolnie dobranych i ułożonych kamieni. To przemyślana kompozycja, która ma stwarzać wrażenie utworzonej przez naturę, zapewniać roślinom ją porastającym właściwe warunki rozwoju.

Podłoże

Bardzo ważną kwestią, o którą należy zadbać przed rozpoczęciem budowy skalniaka, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Obejmuje ono bardzo dokładne odchwaszczenie ziemi oraz wzbogacenie jej piachem i kompostem. Jeżeli nie usuniemy dokładnie chwatów i ich korzeni z pewnością odrosną, a ich późniejsze wyplewienie będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Rośliny

W tego typu ogrodzie przyjmie się większość roślin górskich. Możemy wybrać tutaj spośród różnych rodzajów i gatunków, które powinniśmy zasadzić na odpowiednio nasłonecznionych stanowiskach:

-stanowiska dobrze naświetlone: rośliny zadarniające (np. rogownica alpejska, macierzanka piaskowa, dębik ośmiopłatkowy, floks szydlasty, karmnik ościsty, skalnica czy tymianek właściwy), krzewy (berberys, jałowiec płożący, żywotnik zachodni, igra pozioma czy pięciornik krzewiasty).

-stanowiska zacienione: tutaj również sprawdzą się rośliny zadarniające, rośliny tworzące kępy bądź rosnące pojedynczo, jak i niskie drzewa i krzewy, np. acena drobnolistna, pierwiosnek, żurawka, ciemiernik biały, pigwowiec pośredni.

stanowiska wystawione na palące słońce: jałowiec chiński, smagliczka górska, kosodrzewina i róża pomarszczona.

Przeczytaj więcej porad dotyczących aranżacji ogrodu.

Photo credit: Kew on Flickr / Foter /  (CC BY-NC-SA 2.0)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaką wybrać drabinę?

Drabiny zwykle nie różnią się między sobą. Na pierwszy rzut oka, każdy z nas zauważy, że największą różnicą pomiędzy poszczególnymi...

Zamknij