nav-left cat-right
cat-right

Przesadzanie roślin doniczkowych cz. 1

Przesadzanie roślin doniczkowych cz. 1


Ostatnio pisałam o popularnych roślinach doniczkowych, które mogą zdobić nasze domy, dzisiaj chciałabym się zająć bardzo istotną kwestią, obok pielęgnacji roślin, a mianowicie ich przesadzaniem. Jak powszechnie wiadomo, rośliny rosną przez cały czas i warto sprawdzać przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego, czy aby przypadkiem nie przydała im się większa doniczka. Najlepszą porą jest więc początek marca, ale można też się tym zająć do końca czerwca, bo tyle właśnie okres wegetacyjny roślin mniej więcej trwa.
Oto kilka typowych powodów, dla których warto rośliny przesadzać:

  • wystające z doniczki korzenie,
  • pojawienie się na podłożu mchu,
  • po podlaniu woda wypływa na podstawkę
  • „wyrośnięcie” rośliny z doniczki.

Jeśli zarejestrujemy takie „objawy” u naszych roślin należy podjąć decyzję, czy zmieniamy ich „miejsce zamieszkania” w tym roku, czy może w następnym – należy pamiętać, że młode rośliny można przesadzać co roku, starsze zdecydowanie rzadziej. Najrzadziej przesadzamy dorosłe rośliny znajdujące się w dużych donicach.

Wybór doniczki uzależniony jest od wielkości rośliny i jej poprzedniego lokum. Radzimy, aby zdecydować się na niewiele większą doniczkę, której średnica wzrośnie o 2-4 centymetry. Jeśli wybierzemy za dużą doniczkę może się okazać, że w naszych roślinach rozrastają się korzenie, a kwiatów i liści jest zdecydowanie mniej. Pozostaje też kwestia wyboru donic ceramicznych lub z tworzywa sztucznego, te pierwsze wyglądają bardziej naturalnie, jednak donice plastykowe łatwiej się myje i są zdecydowanie lżejsze. Ostateczny wybór należy więc do nas.

Jeśli chodzi o wybór ziemi, to najlepszych rozwiązaniem okaże się użycie ziemi uniwersalnej, mimo że istnieją przecież specjalne ziemie przeznaczone do paproci, palm, czy storczyków, zwykle są jednak droższe. Polecamy jednak wybrać taką, której producent jest znany, wtedy będziemy mieli pewność, że jest wysokiej jakości. Specjaliści podpowiadają także, aby do ziemi dodać HydroŻelu – preparatu, dzięki którego utrzymana będzie większa wilgoć, co jest szczególnie ważne w przypadku roślin, którym jest ona szczególnie potrzebna.

W następnym artykule postaram się opisać jak wygląda przesadzanie roślin.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Sztuka bonsai

Coraz bardziej popularna w naszych domach jest sztuka bonsai, czyli miniaturyzacja drzew i krzewów. Czasem błędnie bonsai kojarzy się z...

Zamknij