nav-left cat-right
cat-right

Park Zdrojowy w Dusznikach

Park Zdrojowy w Dusznikach


Miejscowość słynie głównie z Dworku Chopina oraz z pobliskiego stoku narciarskiego, usytuowanego w pobliskim Podgórzu. Piękne wille i dużo zieleni sprawiają, że w Dusznikach wypoczną i wielbiciele aktywności fizycznej (działa tu ośrodek sportowy, tereny są idealne do jazdy na rowerze, do uprawiania nordic-walkingu) i amatorzy powolnych spacerów, odbywających się w malowniczych okolicznościach przyrody.

A atrakcyjnego otoczenia nie brak – kuracjusze, korzystający z uzdrowiskowych wód, spotykają się codziennie w pięknym Parku Zdrojowym. Jest to reprezentacyjne miejsce: doskonale utrzymana zieleń, fikuśne fontanny, kwitnące w sezonie dywany kwiatowe oraz zabytkowe drzewostany, regionalne rzeźby z drewna, niespotykane rozmiary szyszek oraz orzechów, spadających z drzew.

Wieczorem jedna z fontann mieni się kolorami tęczy – została odpowiednio podświetlona, a strzelające strumienie wody tworzą efektywne widowisko. Pokazy odbywają się od czerwca do sierpnia, zwłaszcza podczas corocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. To wówczas wtedy ujawniają się liczni sponsorzy wydarzeń kulturalnych, a miejscowość próbuje pozyskać nowych inwestorów: mniejsze i większe firmy plus portale, sklep internetowy Leroy Merlin, znane sieciówki, które mogłyby przyczynić się do jeszcze większego rozwoju Dusznik…

Duszniki-Zdrój zyskują na turystycznej atrakcyjności dzięki atrakcyjnej lokalizacji – umiejscowione są w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Orlickie od Gór Bystrzyckich. Na początku XIX wieku stały się wielce popularnym kurortem – wtedy to wybudowane pierwsze pawilony rekreacyjne, zamontowano urządzenia kąpielowe. Otwarto także liczne zajazdy, restauracje, a nawet dom towarzyski. W 1817 roku odkryto kolejne źródełko z wodą pitą – nazwano je Źródełkiem Ulryki, a obecnie nosi ono nazwę Jan Kazimierz.

Park Zdrojowy doceniał także Fryderyk Chopin, który jako szesnastolatek przyjechał do Dusznik w towarzystwie matki i siostry. Dał tutaj dwa koncerty, z których dochód przeznaczono na utrzymanie domu dla sierot. To początek publicznych występów genialnego kompozytora.

W okresie rozkwitu miejscowości inwestowano w nowe łazienki – w nich to aktualnie mieści się Zakład Przyrodoleczniczy. Do użytku odwiedzających oddano palmiarnię wraz z salą koncertową – to tam teraz lokuje się Pijalnia Zdrojowa. Prócz smacznej wody, bogatej w substancje mineralne, Duszniki mogą pochwalić się też własną papiernią (wyrabia się tu papier czerpany metodą ręczną), stacją kolejową, Zakładem Elektrotechniki Motoryzacyjnej oraz prężnie prosperującym Uzdrowiskiem.

To właśnie dookoła tego obiektu spacerują pacjenci, leczący się szczawami alkalicznymi i żelazistymi, zażywający kąpieli borowinowej oraz igliwiowej. Mikroklimat Dusznik sprawia, że organizm ludzki regeneruje się tutaj szybciej, produkcja czerwonych krwinek jest silnie pobudzona. Cierpiący na kruchość kości odzyskują sprawność w Centrum Diagnostyki Leczenie Osteoporozy.

A po wielogodzinnych zabiegach, miło jest spędzić czas w parku, uczestnicząc w koncercie fortepianowym, organizowanym przez Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina. Dwumetrowy obelisk, poświęcony artystycznemu patronowi Dusznik, postawiono przy tym drewnianym zabytku – na posągu znajduje się napis: „Fryderykowi Chopinowi, który w Dusznikach w roku 1826 swą sztuką prawdziwą i wysoką kulturą szlachetny duszy charakter w zaraniu młodości okazał, pomnik ten ku wiecznej rzeczy pamięci za pozwoleniem władz miejskich Polak Polakowi wystawił”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prace ogrodnicze w marcu

Zbliża się wiosna. Już niedługo nadejdzie marzec a z nim czas na pierwsze prace w ogrodzie. Nie ma na co...

Zamknij