nav-left cat-right
cat-right

Ogrody japońskie

Ogrody japońskie


Zalecenia co do projektowania ogrodów w stylu japońskim istniały już w XI wieku, a jedno z nich głosi – „ucz się od natury, ale jej nie kopiuj”, co doskonale odzwierciedla samą ideę ich tworzenia. I dokładnie tak powinno być – człowiek powinien współtworzyć ogród w zgodzie i harmonii z przyrodą nie ingerując w nią zbytnio. Dzisiaj chciałabym po krótce przybliżyć sztukę tworzenia ogrodu japońskiego.

W kulturze Dalekiego Wschodu ogromne znaczenie mają liczby, ale także asymetryczność, dlatego klasyczne ogrody japońskie mają taki układ. Istnieje wiele podziałów ogrodów japońskich, jednak przedstawię najprostszy podział – na ogrody w stylu Tsukiyama, obfitujące w pagórki, kamienie, stawy oraz rzeki, a także na Karesansui, czyli płaskie w stylu suchego ogrodu ze żwirem, który imituje wodę i grabionym piaskiem, przypominającym fale. Teoria, teorią, ale jak to wygląda w praktyce i co sprawia, że dany ogród jest uważany za japoński, a inny nie? Odpowiedź poniżej.

Po pierwsze w klasycznych ogrodach japońskich kluczową rolę odgrywa woda, która jest symbolem życia i ruchu w tym miejscu, dodatkowo rwące potoki symbolizują mężczyznę, a spokojne strumyki kobietę. Kolejnym ważnym elementem niezbędnych w ogrodzie japońskim jest kamień, symbolizujący trwałość i siłę. Dobrze, jeśli głazy mają naturalne kształty. Charakterystyczne w ogrodach są kamienne alejki, fontanny i latarnie. Najważniejsze oczywiście są rośliny, najpierw te zimozielone, które mają być symbolem długowieczności – ostrokrzewy, japońskie azalie, klony palmowe. Obowiązkowe są też wiśnie, magnolie, storczyki i peonie, a na powierzchni stawów lilie i lotosy. Tak, jak wszystko w kulturze Japonii ma symbol, tak samo jest z roślinami, które symbolizują pory roku.

Przy projektowaniu ogrodu w japońskim stylu należy pamiętać, że czas poświęcony na jego pielęgnację jest zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku ogrodu tradycyjnego i nie bez powodu pielęgnacja często nazywana jest sztuką, Zwykle tylko najwytrwalsi pasjonaci realizują marzenia i ich oko cieszą kamienne alejki, rwące wodospady i bujna, orientalna roślinność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogród na balkonie

Często bywa tak, że mieszkając w dużym mieście często nie mamy szans na ogród jak z bajki, zwłaszcza, jeśli nasze...

Zamknij