nav-left cat-right
cat-right

Ogród jesienią

Ogród jesienią


 

Jesień to okres porządków i przygotowywania się na zimę. W tych przygotowaniach nie możemy zapomnieć o naszym ogrodzie, który w tym czasie także wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, by po zimowym sezonie znów prezentował się efektownie. Aby po odwilży ogród był zadbany, uporządkowany i gotowy do uprawy, musimy pamiętać o kilku ważnych czynnościach.

 Przede wszystkim musimy pozbyć się wszystkich uschniętych roślin i liści, szczególnie z trawnika. Dzięki temu mamy pewność, że nie będzie gnił podczas zimy. Pozostawione na murawie liście zaskoczą nas wiosną brzydkimi, nieobrośniętymi miejscami. Takie zaniedbanie może też doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Warto też przed zimą nasz trawnik „odżywić”, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami lub kompostem. Da nam to gwarancję pięknej i bujnej trawy na wiosnę. Oprócz liści musimy też oczywiście pozbyć się suchych gałęzi, zgniłych owoców, jednorocznych roślin i pędów. Co się da należy spalić, resztę głęboko zakopać, by nie rozprzestrzeniały się choroby. Oczywiście w ogrodowym sprzątaniu możemy zdać się na cuda techniki. Jeśli ogród jest naprawdę duży, może warto zainwestować w specjalny odkurzacz do liści. Dzięki takiemu urządzeniu z łatwością oczyścimy trawnik, alejki, a także altankę.

Przed zimą musimy pomyśleć o zabezpieczeniu roślin nie tylko przed mrozem, ale również przed zwierzętami. Drzewka owocowe, krzewy, byliny, kwiaty i inne ogrodowe rośliny możemy zabezpieczyć na wiele sposobów. Wykorzystujemy do tego korę, gałęzie drzew iglastych, ziemię, papier, a także wszelkie dostępne w centrach ogrodniczych agrowłókniny i siatki. Jeśli posiadamy jakieś rośliny, które ciężko znoszą niskie temperatury, warto wsadzić je do doniczek i przechować w domu lub piwnicy.

A co z oczkiem wodnym? Jeśli jest głębsze niż 1 metr nie musimy go osuszać, jednak warto je oczyścić z rozrośniętych roślin, opadniętych liści i mułu. Aby zapobiec całkowitemu zamarznięciu, powinniśmy położyć na powierzchnie wody specjalny styropianowy pływak. Jeśli jednak oczko jest płytsze niż 1 metr, należy je osuszyć, a rośliny przenieść wraz z wodą do chłodnego pomieszczenia.

Ostatnia rzecz, o której często zapominamy, to zabezpieczenie narzędzi ogrodowych. Aby służyły nam długo i dobrze, należy je po zakończeniu jesiennych prac oczyścić, naostrzyć i zakonserwować. Do tego możemy użyć rozgrzanej parafiny, oleju, smaru lub gotowych preparatów do ochrony metalu. Tak przygotowany ogród na wiosnę zaskoczy nas pięknem i gotowością do dalszych zabiegów upiększających, których wyniki podziwiać będziemy latem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Domowy zielnik

Zioła mają same zalety. Wykorzystać je można w kuchni do ugotowania przepysznych, aromatycznych potraw, w celach leczniczych i profilaktycznych, a...

Zamknij