nav-left cat-right
cat-right

Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie


Na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, 12 czerwca 2002 roku otwarto niezwykły ogród – czytelnię. Autorką projektu jest Irenka Bajerska, architekt krajobrazu. To jeden z najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie – rozciąga się na powierzchni ponad jednego hektara, a roślinność zajmuje tu 5111 metrów kwadratowych.

Idealne miejsce odpoczynku – nie tylko dla wielu studentów i pracowników naukowych. Na terenie obiektu obowiązuje regulamin, teren jest strzeżony, wstęp bezpłatny. Tę zieloną przestrzeń podzielono na dwie strefy – górną (dach biblioteki) i dolną, połączone kaskadowym strumieniem. Posadzone rośliny, dzielą się na trzy rodzaje: krzewy okrywowe, okalające budynek biblioteki, gatunki kwitnące oraz pnące, występujące przy sadzawce z kaczkami. Tonacja kwiatów jest niebiesko – białoróżowa. Planuje się posadzenie dębów, modrzewi, świerków, grabów, lip i jarząbów. Będą one świetnie pasować do wstawionych już rzeźb Ryszarda Stryjeckiego. Jego cykl „Szkic sytuacyjny” nawiązuje do motywów kosmologicznych. Na dachu, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto, kwitną rozmaite rośliny, skoncentrowane wokół: barwy złotej, motywów japońskich, małych drzewek dekoracyjnych. Pomiędzy  różnorodnymi strefami zielnymi, rozstawiono ławki ogrodowe. Podstawą kompozycji są ozdobne trawy, które wyjątkowo pięknie prezentują się wśród karminowych kwiatów i krzewów. Doskonałym pomysłem było też zasadzenie niskich jabłoni, nadających europejskiemu – eleganckiemu ogrodowi polskich – urokliwych pierwiastków. Ogródek zielony znajduje się nad tzw. „rogalem komercji” – królują tu (m.in.) pięciornik krzewiasty i odmiany irgi. Niewielkie krzewy przechodzą w taflę bluszczu, ciągnącą się aż po biblioteczne zadaszenie. Kulminacją tych wrażeń florystycznych jest altana – antena, spowita rdestem. Wszystkie fragmenty ogrodu zostały połączone kładkami, mostkami oraz pergolami, a przez szklane okno można – z góry – zaglądać do wnętrza Biblioteki Uniwersyteckiej. Jest to, zaprawdę, niebywałe miejsce. W niebywałej oprawie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Odpowiednie nawożenie roślin

Wiemy, że nawozy są niezbędne – bez nich nasze wypieszczone rabatki nigdy nie zarosłyby kwiatami, a nasz trawnik nie byłby...

Zamknij