nav-left cat-right
cat-right

Mandarynka w donicy

Mandarynka w donicy


Są zapachy i smaki, które kojarzą nam się z wyjątkowymi wydarzeniami lub miejscami. Są też takie, które przywodzą na myśl konkretną porę roku. Trudno znaleźć lepszy przykład, niż korelację zapachu mandarynek ze świętami Bożego Narodzenia.

Kiedy późną jesienią te pyszne owoce pojawiają się w marketach, możemy być pewni że to preludium do montowania ozdób świątecznych i stawiania choinek. By jednak nie złościć się na rujnowanie klimatu świąt ich listopadową celebracją, skupmy się na rzeczach przyjemniejszych – najlepiej raczenia się cytrusami ze swojej własnej, domowej hodowli.

Drzewka i sadzonki cytrusowe możemy kupić w dobrych punktach ogrodniczych. Mandarynki to stosunkowo małe drzewka bądź krzewy i, choć rosną dość powoli, dobrze pielęgnowane dają dużo pysznych owoców. By otrzymać taki efekt, rośliny te potrzebują sporej ilości światła dziennego, szczególnie w fazie spoczynku. W okresie letnio-jesiennym dozwolona jest uprawa w ogrodach lub na balkonach, najlepiej w części zachodniej lub południowej. By jednak nie poparzyć dość wrażliwych liści cytrusa, powoli go przyzwyczajajmy do działania promieni słonecznych.

Kiedy zaś nadchodzi zima, najlepszą temperaturą dla naszych domowych mandarynek będzie przedział 5-12 ⁰C. Gdy nie mamy technicznych możliwości, by nasz cytrus chował się w idealnych warunkach, zadbajmy przynajmniej o jego regularne zraszanie. Gorące i suche pomieszczenia to dla mandarynek najgorsza możliwa konfiguracja. Wyzwaniem jest natomiast ograniczenie podlewania, tak jednak by nie dopuścić do całkowitego uschnięcia korzeni. Zdarza się tez, że w momencie przerostu korzeni w dotychczasowej donicy, będziemy musieli zaopatrzyć się w nową.

Mandarybki z domowej uprawy

Przeciwnie do fazy wzrostu, gdy cytrus wymaga sporej ilości wody. Przesuszenie gleby powoduje utratę liści i owoców. Jest to także ważna kwestia już przy zakupie drzewka. Specjalne nawozy to element uprawy w okresie od marca do września. Gdy ten etap również za nami, delikatnie przytnijmy pędy. Z jednej strony nadamy naszej sadzonce atrakcyjny kształt, z drugiej – sprawimy, że pędy będą intensywnie krzewić.

I choć może nie uda nam się wycelować z pysznymi, dojrzałymi owocami idealnie w okres świąteczny, to przyjemny zapach cytrusa będzie nam towarzyszyć przez cały rok. A dla takiej nagrody warto poświęcić trochę czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zrobić kompostownik?

Kompostownik to idealny sposób na przygotowanie naturalnego i bardzo skutecznego nawozu, a jednocześnie wykorzystanie odpadów organicznych. Jest to proces, który...

Zamknij