nav-left cat-right
cat-right

Idealny trawnik. Co należy wiedzieć?

Idealny trawnik. Co należy wiedzieć?


Tym, co odróżnia trawę od innych roślin, jest przede wszystkim sposób jej wzrastania.

Trawa rośnie od dołu w górę. Znaczy to, że jej najstarsze tkanki znajdują się na samej górze. Ta różnica powoduje to, że zabieg koszenia, który dla innych roślin byłby ich zniszczeniem, dla trawy jest sposobem pielęgnacji. Po koszeniu trawa rośnie nadal, dodatkowo wzmocniona. Częste koszenie spowoduje umocnienie się trawy, a wyniszczenie innych roślin, które nie mają swoich punktów wegetacyjnych blisko gruntu.

Właściwe utrzymanie trawnika opierać się może jedynie na regularnym koszeniu. Trawnik może powstać nawet na zachwaszczonym terenie, o ile będziemy go często kosić. Jednak nie każdy rodzaj traw jest dobry. Istnieje ich wiele odmian, a także rodzajów uzależnionych od konkretnych czynników. Najważniejsze jest tu: – częstotliwość i wysokość koszenia, – rodzaj gleby, – stopień zacienienia, – klimat.

Jakie wyróżniamy rodzaje traw?

W warunkach dużej wilgotności dominują gatunki takie jak turzyce, sitowie i żywotne gatunki traw. Tworzą one kępy. Dominacja tych rodzajów sprawia, że delikatniejsze gatunki po prostu zanikają.

Trawy lubiące żyzną, ciężką glebę i dobrze nawodnione stanowiska to: fajgras, tymotka. Należy jedynie pamiętać, że tego rodzaju trawnik, wprawdzie będzie bardzo trwały, ale ostry i mało ulistniony.

Najlepsze trawy to czerwona kostrzewa, mietlice, trawy łąkowe najlepiej wzrastają na lżejszych, mniej urodzajnych i bardziej zakwaszonych glebach i na takich potrafią stworzyć krótki, gładki, piękny i jasnozielony trawnik. W takich warunkach mocne trawy nie mają szans w walce o składniki odżywcze z delikatniejszymi gatunkami, a wiec stopniowo zanikają.

Kiedy gleba staje się jeszcze bardziej zubożała i zakwaszona, nawet mietlica i kostrzewa czerwona przestają sobie radzić i ustępują kępkom kostrzewy owczej, innych sztywnych wiechlinowatych, mchom i porostom.

Intensywne użytkowanie trawnika powoduje zbijanie się gleby. To z kolei sprzyja rozwojowi babki zwyczajnej, stokrotki, koniczyny i kilku innych, silnych gatunków roślin kosztem delikatniejszych odmian traw.

Kilka gatunków traw i spokrewnionych z nimi roślin szerokolistnych toleruje miejsca zacienione, jednak będą w takich warunkach delikatne i podatne na zniszczenie. Częste i niskie koszenie traw w miejscach cienistych spowoduje stopniowe zanikanie trawy i opanowanie ziemi przez mchy i porosty.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak poradzić sobie z zaniedbanym ogrodem? Od czego zacząć?

Często jest tak, że zanim zaczniemy pielęgnację ogrodu i samą uprawę roślin, musimy najpierw uporać się z uporządkowaniem terenu naszej...

Zamknij