nav-left cat-right
cat-right

Choroby roslin



Mając  rośliny w domu i w ogrodzie należy o nie odpowiednio zadbać. W przeciwnym razie mogą zachorować.  Jak poradzić sobie w takich przypadkach? Radzimy już dziś.

Plamy na liściach
Problem: Na liściach roślin pojawiają się wilgotne,brązowe plamy, które stopniowo powiększają się i łącząc się mogą zniszczyć nawet cały liść.
Rada: W przypadku zetknięcia się z takim przypadkiem należy usunąć zaatakowane części rośliny, po czym postawić kwiat bliżej okna, by miał dostęp do większej ilości słońca.

Opadanie liści
Problem: Liście po uprzednim brązowieniu opadają. Prowadzi to do ogołocenia rośliny.
Rada: W celu powstrzymania opadania liści należy zwiększyć wilgotność powietrza lub dostęp do światła. Jeśli liście wciąż będą opadały, należy sprawdzić korzeń, gdyż to w nim może leżeć przyczyna.

Szara pleść
Problem : Po pojawieniu się brunatnych plam, na roślinach pojawia się szary, lekko puszysty nalot zarodników.
Rada: Na początku należy odciąć zainfekowane części rośliny. Następnie należy ograniczyć jej podlewanie oraz zwiększyć częstość wietrzenia pomieszczenia. Kolejno umieśćmy roślinę w jasnym oraz przewiewnym miejscu.

Fytoftoroza
Problem: Łodygi rośliny ulegają zbrązowieniu, a następnie zamierają. Rośliny przestają rosnąć, a tym samym tracą swoja piękną barwę.
Rada: W celu pozbycia się fytoftorozy należy zniszczyć zaatakowane rośliny. Należy także ograniczyć podlewanie. Podlewanie powinno odbywać się także przy pomocy letniej, nie zimnej, wody.

Antraknoza
Problem: Na liściach pojawiają się plamy z wyraźną obwódką. Na pędach pojawiają się z kolei brunatne przebarwienia. Prowadzi to do zamierania roślin.
Rada: W celu pozbycia się tej choroby, należy wyciąć i spalić pędy. Po danej czynności należy zdezynfekować narzędzia.

Mącznik prawdziwy
Problem : Na górnej powierzchni liści, łodygi oraz pąkach i kwiatach pojawia się jasny mączysty bądź filcowaty nalot. Powoduje to ciemnienie oraz marszczenie i zasychanie rośliny.
Rada: Po pierwsze należy odizolować chore rośliny. Następnie należy zniszczyć jej zaatakowane części, by choroba się dalej nie rozprzestrzeniała.

Odpowiednia pielęgnacja roślin nie jest rzeczą prostą. Nawet w przypadku dobrego zadbania o rośliny mogą one zachorować. Miejmy nadzieję, ze taka sytuacja będzie miała miejsce bardzo rzadko.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak zadbac o oczko wodne zima?

Do zimy należy przygotować cały ogród. O ile zebranie warzyw, czy zasianie kwiatów nie jest specjalnie skomplikowane o tyle zadbanie...

Zamknij