nav-left cat-right
cat-right

Budujemy ogródek skalny

Budujemy ogródek skalny


Ogródek skalny jest marzeniem niejednego amatora prac w ogrodzie i szczególnie dla takich mamy dobrą wiadomość – zbudowanie skalniaka nie jest wcale taką trudną sprawą, jeśli tylko będzie się przestrzegało kilku zasad. Pierwszą z nich jest wielkość naszego skalniaka, należy jednak pamiętać, że im większy, tym więcej czasu trzeba będzie przeznaczyć na jego późniejszą pielęgnację. Dobrze jest go zbudować na gruncie twardym, który nie nadaje się do innego użytkowania – wybór lokalizacji pozostawiamy jednak wam, jednak niech to będzie miejsce dość dobrze nasłonecznione – dzięki dużej ilości światła rośliny będą pięknie rosły i nabiorą intensywniejszych barw, zwłaszcza na tle kamieni. Przy budowie skalniaka ogromne znaczenie ma też wybór odpowiednich skał, w zależności, czy zdecydujemy się na kwasowe, zasadowe, czy obojętne, od tego będzie zależał wybór roślin.

Wiele gatunków roślin, które są uprawiane w Polsce posiadają odczyn zasadowy, radzimy więc zdecydować się na skały węglanowe. Teraz pozostaje nam zabranie się do budowy. Na samym początku należy wykopać dół o głębokości około 40 centymetrów, którego dno najlepiej usypać odpadkami budowlanymi – potłuczoną cegłą, czy gruzem – niech ta warstwa zajmuje około 15 centymetrów. Na to trzeba będzie wysypać ziemię ogrodową, najlepiej wymieszaną z torfem lub piaskiem. Przy tej warstwie stawiamy na dowolność – wysokość ma być taka, jak ma wyglądać nasz skalniak. Na wierzchu układamy kamienie, niektóre po prostu wkopując, co zapobiegnie ewentualnego obsuwaniu się ich. Na sam koniec pagórek trzeba obsypać ziemią na około 10 centymetrów i przygotować się na to, że czynność trzeba będzie powtórzyć, bo może zdarzyć się tak, że w czasie deszczu większa jej część spłynie.

Jeśli chodzi o wybór roślinności, to podpowiadamy, że najpiękniej wyglądają skalniaki imitujące górski krajobraz. Warto zwrócić uwagę na to, aby wyglądał on pięknie przez cały rok, dlatego odpowiednie okaże się połączenie roślin, które kwitną o każdej porze roku. Szczegółowe informacje o typach roślin i pielęgnacji skalnych ogródków postaramy się przybliżyć następnym razem :).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogrody japońskie

Zalecenia co do projektowania ogrodów w stylu japońskim istniały już w XI wieku, a jedno z nich głosi - „ucz...

Zamknij